مقتل‌خوانی پژوهش‌محور رادیو نمایش رونمایی شد

رادیو نمایش با همكاری موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد از بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای رونمایی كرد.

1402/06/13
|
12:00

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، رونمایی از بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای با حضور محسن سوهانی مدیركل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش، محمد نجاری مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد، احمد جولایی پژوهشگر و استاد دانشگاه، زهرا حیاتی استاد دانشگاه و پژوهشگر در حوزه علوم انسانی، ولی‌الله شالی مدیركل اعتلای علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی كشور، علی ژكان فیلمساز، محمد عارف استاد دانشگاه، نمایشنامه نویس و مترجم، سیامك اشعریون بازیگر سینما و تلویزیون، بهرام دوست‌قرین مدیر هنری مجموعه سپندار، نوید جولایی تهیه‌كننده برنامه رادیویی «آه واره»، مهدی طهماسبی مدیر تولید و تامین اداره‌كل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش و تعداد دیگری از مهمانان حوزه رسانه حضور داشتند.

محسن سوهانی مدیركل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش در این مراسم گفت: موجب مباهات است كه نام مبارك امام حسین (ع) ما را در این محفل گرد هم آورده و پیوند پربركتی را برای كار مشترك بین ما و خانه خلاق و نو آوری سپندار ایجاد كرده است.

وی افزود: بسیاری از آیین های نمایشی ایرانی با فرهنگ عاشورایی عجین شده است مانند تعزیه كه با سوگ سیاوش عجین شده و مقتل خوانی هم یكی از آیین های ریشه دار و اصیل عزای حسینی به حساب می آید.

سوهانی تأكید كرد: ما در سال های اخیر بیشتر تمركزمان روی مداحی بوده ولی خود مداحی به نوعی از مقتل خوانی سرچشمه می‌گیرد و بسیار مهم است كه آیین‌ها را از تحریف‌ها و انحرافاتی كه بعضا به وجود می‌آید پالایش كنیم.

مدیر رادیو نمایش ادامه داد: شهید متفكر مرتضی مطهری آثار ارزشمندی در همین زمینه داشتند و دوستان این منبع را در اختیار ما قرار دادند كه مبتنی بر پژوهش و كار عالمانه‌ای بود و می‌تواند برای مقتل‌خوانی اصیل و به دور از تحریفات احتمالی به عنوان مبدا مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین در این مراسم، محمد نجاری مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد گفت: زمانی كه به عنوان دبیر بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر صاحبدلان حضور داشتم با آقای مهدی طهماسبی مدیرتولید و تامین رادیو نمایش آشنا شدم كه آن زمان مدیر بخش رادیو تئاتر جشنواره تئاتر صاحبدلان بود، طی گفتگویی كه داشتیم قرار شد وارد فعالیت مشترك شویم كه در جلسه‌ای با آقای سوهانی مدیر رادیو نمایش آشنا شدم و پس از آن بخش اول تولید چند رسانه‌ای مقتل‌های عاشورا با همكاری اداره‌كل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش و خانه خلاق نوآوری سپندار ضبط شد. حاصل این همكاری، رونمایی بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای است.

در ادامه این مراسم محمد عارف استاد دانشگاه، نمایشنامه‌نویس و مترجم نیز افزود: یكی از اشكالاتی كه برای تولید كار مذهبی وجود دارد این است كه تولیدكنندگان آثار هنری مذهبی، پژوهشگر نیستند و بسیاری از پژوهشگران نیز تولید كننده نیستند.

وی تأكید كرد: دنیا نیازمند زبان مشترك، شنیدن و دیدن آثار بسیار خوب ایرانی در زمینه مذهبی است.

در پایان این مراسم احمد جولایی استاد دانشگاه نیز به بیان تخصصی درباره مقتل پرداخت و با حضور او و مسئولان، هنرمندان و مهمانان حاضر در جمع آیین رونمایی از بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای، برگزار شد.

دسترسی سریع