نكوداشت حمید منوچهری هنرمند فرهیخته و پیشكسوت نمایش های رادیویی برگزار شد

صبح امروز شنبه بیست و پنجم تیرماه، مراسم نكوداشت حمید منوچهری،هنرمند فرهیخته و پیشكسوت نمایش های رادیویی برگزار شد.

1401/04/25
|
18:46

این مراسم به همت اداره كل هنرهای نمایشی رادیو، دانشگاه علامه طباطبایی ، بنیاد بین المللی غدیر و به مناسبت رونمایی از كتاب صوتی نهج البلاغه بر اساس ترجمه مرحوم«محمد دشتی» به روایت صدای ماندگار حمید منوچهری، با حضور خانواده ایشان، مدیران رادیو، جمع شاخصی از اساتید حوزه و دانشگاه،هنرمندان رادیو، دوبله، سینما و اهالی فرهنگ ، صبح امروز با اجرای امیر جوشقانی در پردیس مركزی دانشگاه علامه طباطبایی،دانشكده مدیریت و حسابداری برگزار و به صورت زنده از رادیو نمایش و رادیو غدیر و ایران صدا پخش شد.
در این مراسم پیمان جبلی ، رئیس سازمان صدا و سیما در گفت و گوی زنده تلفنی ضمن تبریك عید سعید غدیرخم، گفت: وظیفه می دانم تا از همكار و استاد ارجمند حمید منوچهری، پیشكسوت پرافتخار رسانه و به ویژه رادیو قدردانی كنم. زندگی استاد منوچهری را نمی توان در یك جمله خلاصه كرد. سابقه كاری ایشان در رسانه و رادیو از عمر بنده پنج سال بیشتر است. ایشان 60 سال در رادیو حضور دارند و سال‌های سال است كه در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت می كند و از پیشكسوتان افتخار آفرین عرصه صدا محسوب می‌شوند. ایشان هنرمندی هستند كه با صداپیشگی، زندگی و شخصیت ساخته اند.
وی ادامه داد: استاد منوچهری ابتدا هنر خود را تجربه و باور كردند و به عبارتی هنر را زیسته اند و بعد از دل این هنر زیسته، شخصیت و زندگی ساخته اند. نتیجه آن شد كه استاد در دل مخاطب جای گرفته و در باور مخاطب نشسته و با صدا و هنر خود بهترین خاطره ها را در ذهن مخاطب ایجاد كرده است. ایشان هنرمندی هستند كه حضورشان در صحنه و پشت میكروفون به هیچ عامل بیرونی بستگی نداشته است و بدون حاشیه و قیل و قال به این جایگاه رسیده اند. هنرمندانی مثل ایشان به دلیل قوام شخصیتی در پی قیل و قال نیستند چون به هنر و هدفشان اعتماد و اعتقاد دارند. هدف و باور ایشان قد كشیدن درخت تناور فرهنگ در این جامعه است.
رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینكه استاد منوچهری خود را وقت هنر كرد، افزود: ویژگی هایی كه می توان در مورد ایشان به كار برد نظم، انضباط، دقت و وسواس استاد در كار است. ایشان هیچ گاه به كم‌كاری تن ندادند. ما در رسانه ملی به وجود امثال استاد منوچهری افتخار می‌كنیم و به حضور آنها نیاز داریم.
وی همچنین با ارزشمند دانستن كتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه، اظهار كرد:ویژگی دیگر استاد علاقه به رادیو است و هیچ وقت شیفته تصویر نشدند. ایشان هرچند آثار تلویزیونی بسیاری دارند ولی پشت میكروفون بودن را به جلو دوربین بودن ترجیح دادند. امیدوارم ما همچنان از وجود موثر و تجربیات ایشان استفاده كنیم و خداوند سایه پر بركت استاد منوچهری را مستدام كند.
رئیس سازمان صدا و سیما همچنین از تلاش های محسن سوهانی مدیر كل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش برای برگزاری این مراسم و نیز همكاری دانشگاه علامه طباطبایی و بنیاد بین المللی غدیر قدردانی كرد.
در ادامه امیر جوشقانی هنرمند نام آشنای عرصه رادیو، تلویزیون و از شاگردان حمید منوچهری است پیامی از محسن سوهانی مدیر كل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش را برای هنرمندان خواند: در بخشی از این پیام آمده است:موی سپیدی كه در فرهنگ و فرزانگی رنگ باخته باشد حرمت دارد،هنرمندی كه با روش و منش خویش الگوی هویت ایرانی – اسلامی شود حرمت دارد،صدایی كه طنین حق شود حرمت داد و این مراسم نكوداشت حرمت چشم و چراغ ارگ رادیو، استاد حمید منوچهری به پاس كارستان ماندگار كتاب صوتی نهج البلاغه و یك عمر شریفانه زیستن ایشان است.
همچنین امیر جوشقانی با خوانش نوشتار خود و بیان خاطرات با اساتیدش در عرصه دوبله از مقام شامخ استاد خویش حمید منوچهری،بسیار قدردانی كرد.
در بخش دیگری از مراسم عبدالله معتمدی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز كه از طریق بستر مجازی در این مراسم شركت كرد با قدردانی از استادان و هنرمندان در این مراسم ، گفت: شخصیت حضرت علی(ع) فخر بشریت، مسلمانان و شیعه است و سرمایه گرانقدری است كه در منظومه جاودانگی دین اسلام قابل تعریف است. اسلام دین جاودانگی است و تمام عناصر این دین، جاودانگی را به همراه خود دارد.
وی افزود: یكی از این عناصر جاودانگی معجزه پیامبر اسلام است كه هر كس در هر زمان و مكانی، از گذشته تا به امروز هر وقت اراده كند می تواند با این معجزه آشنا شود. یكی دیگر از ابعاد جاودانگی دین اسلام كه بسیار قابل تامل است موضوع امامت است. امامت نشان از جاودانگی دین اسلام است كه در دو جبهه قابل تامل است. نخست استمرار امامت قائم آل محمد است كه امام زنده است و بعد دیگر هم كلام معصومین علیه السلام است.
عبدالله معتمدی با بیان اینكه نهج البلاغه كلام معصوم است، افزود: ما در هر زمانی این كلام را می خوانیم این كلام تازه و جاودان است. این حكمت بی بدیل و بی نظیر است. گاهی ما نهج البلاغه و شخصیت حضرت علی (ع) را بر اساس تعریف دیگران می شناسیم و گاهی نیز با خواندن نهج البلاغه متوجه می‌شویم كه گویند كه این مطالب شخصیت بی همتایی است كه به راحتی نمی توان به آن دست یافت.
در ادامه مراسم محسن حبیبی مدیر روابط عمومی و حوزه ریاست دانشگاه علامه طباطبایی با تبریك عید غدیرخم، بیان كرد: این مراسم با همكاری رادیو نمایش، دانشگاه علامه طباطبایی و بنیاد بین المللی غدیر انجام شد. برگزاری جشن عید غدیرخم همزمان با دو رویداد هنری مهم و جالب توجه است. رویداد نخست رونمایی از كتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه و نسخه خطی این كتاب ارزشمند است و دوم نكوداشت هنرمند فرهیخته استاد حمید منوچهری است.
وی گفت: قدردانی از پیشكسوتانی كه عمر خود را برای ارتقاء سطح فرهنگی و هنر متعهد جامعه گذاشته اند. هنری كه می خواهد به سمت تعالی برود، همان هنری كه استادان دانشگاه علامه طباطبائی به سمت آن در حركت هستند. شعار دانشگاه سرآمدی و تحول در علوم انسانی است و این دانشگاه قصد دارد این هدف را در یك برنامه راهبردی 5 ساله دنبال كند.
مدیر روابط عمومی و حوزه ریاست دانشگاه علامه طباطبائی ادامه داد: استاد منوچهری به هنر متعهد پایبند هستند و چه عاشقانه نهج البلاغه مولا علی(ع) را با صدای زیبای خود به كتاب صوتی تبدیل كردند. كسی كه با نهج البلاغه عجین شود با تفسیری از قرآن عجین شده است. انس با نهج البلاغه انسان را در قرآن عمیق می كند.
وی اظهار كرد: امیدوارم این ترجمه صوتی كه امروز رونمایی می‌شود در اختیار عموم قرار گیرد و مردم با این كتاب همدم باشند. معارف عمیقی در این كتاب در حال انتقال است و تجلیل از این كتاب عظیم می تواند ثمرات مهمی را در هنر، علم و اخلاقیات جامعه ما داشته باشد.
در این مراسم ایوب آقاخانی كارگردان و بازیگر نمایش های رادیویی و از شاگردان استاد منوچهری نیز با بیان اینكه صحبت در مورد ارتفاع سایه‌دار استاد منوچهری سخت است، گفت: ما از شاگردان و دانش آموختگان مكتب ایشان هستیم و استاد به گردن ما و نسل ما حق دارند. افرادی مثل من به دنبال تصویر زیستن شریف و الگوی در دسترس هستیم. به این دلیل كه باید ریل زندگی خود را در مسیری استوار كنیم كه این افراد در دسترس به ما نشان می دهند.
وی بیان كرد: وجود نازنین افرادی نظیر استاد منوچهری كه در زندگی خود، تصویری از آموزه های حضرت علی(ع) را با جدیت تمام اجرا می‌كند و ما را هم كه در كنار ایشان هستیم در شعاع این جدیت قرار می‌دهد،این گونه مجاب می كند كه انسان های شریفی در جامعه باشیم.
آقاخانی گفت: بیشترین چیزی كه می‌توانم درباره استاد بگویم این تصویری است كه می سازد و نگاهی كه به ما كمك می كند تا آن را اجرا كنیم. امیدوارم سایه استاد سالیان سال بر سر ما باشد و شریف زیستن و تحت آموزه های امام علی علیه السلام زیستن را از این بزرگمرد بیاموزیم.
در ادامه مراسم آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران و دبیر بنیاد بین المللی غدیر نیز با تبریك دهه ولایت و عید غدیر خم، گفت: روز ولایت شایسته ترین حاكم عالم و روز تعیین مدل حكمرانی بر امت اسلامی، روز معرفی چشمه عدالت، معرفت و عبادت و چشمه محبت به خدا و خلق بشریت را به استادان، فرهیختگان و هنرمندان تبریك می گویم. دانشگاه علامه طباطبائی در بزرگداشت مراسم غدیر و در حركت های علمی با ما مشاركت های جدی داشته است. اینجا فرهیختگانی با ارزش، معتقد و وابسته به امیرالمومنین و ارزشهای دینی، فراوان وجود دارد و چشم ما روشن است.
وی ادامه داد: امروز این محفل با ارزش، با این ظرفیت بزرگ دانشمندان و استادان و رهبران دانشكده های فقط تكریم از یك هنرمند نبود بلكه تكریم نهج البلاغه است. این احترام گذاشتن به فرهنگ و ابراز علاقه به معنویت و كرامت انسانی است. ما هم از استاد منوچهری عزیز تقدیر و تشكر می‌كنیم. معامله با حضرت علی (ع)، معامله با انسانیت، عدالت، اخلاق، معنویت و جاذبه‌های انسانی است.
محمود قنبری هنرمند پیشكسوت عرصه دوبله نیز در بخشی از این مراسم ضمن تبریك عید غدیرخم، به بیان پیشینه های از فعالیت های استاد منوچهری پرداخت و گفت: 63 سال خدمت عاشقانه و صادقانه استاد منوچهری و زندگی او را در چند دقیقه نمی‌توان گنجاند. ایشان در سال 1338 توسط مرحوم هوشنگ كاظمی و جلال مقامی به رادیو آمد و در نمایش های رادیویی هنر خود را برای مردم ارائه كرد. سپس راهی اتاق های دوبله فیلم ها شد و از سال 1340 به خواست مرحوم محتشم دوباره در رادیو مشغول به كار شد و بدین ترتیب سنگ بنا های هنری خود را در رادیو و دوبله با قدرت و قوت پی ریزی كرد.
وی ادامه داد: با بالا رفتن از پله های ترقی حرفه‌ای، قدم بر صحنه تئاتر گذاشت بر پرده نقره سینما هم درخشید. ظرف مدت كوتاه در دایره رادیو، تلویزیون، نمایش و سینما ردپایی عمیق به جای گذاشت. اما علیرغم ارائه همه هنرها و كسب موفقیت، نگاهش به رادیو عمیق تر و عاشقانه تر بود و بیشتر گذر عمرش را وقف رادیو كرد. در نمایشنامه های بسیار و انواع برنامه های خاص رادیویی هنرنمایی كرد تا به مرحله كارگردانی نمایشنامه های رادیویی و مدیریت دوبلاژ فیلم ها رسید.
محمود قنبری افزود: استاد منوچهری شاگردان بسیاری تربیت كرد و هنوز هم عاشقانه رادیو را می‌پرستد و همكاری اش را ادامه داده است. ایشان در ذهن سیال و پویای خود و با تلاش مداوم در كارش، چهار حرفه مرتبط را به مقام استادی رساند كه امیدوارم سرمشقی برای جوانان این سرزمین باشد.
درپایان مراسم حمید منوچهری با تشویق بی پایان حضار به روی سن آمد وهمزمان با رونمایی از كتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه گفت: همه حرف ها را دوستان گفته اند و من بر خود وظیفه میدانم كه از همه همكاران و همراهان، به ویژه دكتر محسن سوهانی ریاست رادیو نمایش، دكتر محسن حبیبی، رسول توكلی، آرمان بیگدلی و دیگر همراهان قدردانی كنم چرا كه بدون آنها این كار انجام نمی شد.

دسترسی سریع