در مجله موسیقی « دانگ » رادیو نمایش چه گذشت؟

نهمین قسمت از برنامه "دانگ" ، پنجشنبه‌ 4 شهریور ساعت 18 عصر به روی آنتن رادیو نمایش رفت.

1400/06/05
|
18:37

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، مجله موسیقی«دانگ» رادیو نمایش، با اجرا و تهیه‌کنندگی اسماعیل باستانی اخبار حوزه موسیقی را تحلیل و بررسی می‌کند و به گفتگوی تخصصی با اهالی موسیقی می‌پردازد. دراین قسمت نوژان حیدری به عنوان کارشناس در برنامه حضور داشت.

در بخش موزیک‌باز اسماعیل باستانی به معرفی تازه‌های موسیقی در هفته‌ای که گذشت پرداخت. قطعات «مادر» با صدای افشین خواجه نژاد، «بنفش» با صدای علیرضا مهندس، « قلعه مرمر» با صدای امیر شورچه، «نفس» با صدای احسان خواجه امیری، « لغزان» با صدای فرامرز فنونی، « بی بال» و «سرزمین انار» با صدای حمیدرضا آفریده، « رفیق» با صدای کامران تفتی، « خاتون» کاری از کیهان کلهر، « دوران کودکی » با صدای مهدی عطاریان، «سرود زندگی» با صدای مجید دولتشاه و سعید منصوری، « اهواک» با صدای مهدی یراحی و همچنین قطعات گره‌گشا از مصطفی راغب، فراق از پویا بیاتی نفس بریده از سالار عقیلی، راز جنون از سینا سرلک و سماع ستار از ستار هوشیار جدیدترین‌های موسیقی در هفته‌ای که گذشت بودند.
در ادامه برنامه اسماعیل باستانی و نوژان حیدری با یادی از گروه هنری چاوش تولد استاد حسین علیزاده را تبریک گفتند.
در بخش بعدی رضا مهدوی نوازنده سنتور روی خط تلفن مهمان برنامه بود.
مهدوی درباره آثار تلفیقی در موسیقی ایران گفت: ما به لحاظ معنوی و زیرساختی محدودیت‌هایی داریم که نمی‌توانیم آن طور که شایسته و بایسته است قد برافراشته کنیم، بنابراین دنبال چیزهایی دست نیافتنی می‌رویم. اینجاست که کارهای تلفیقی و بینابینی می‌کنیم که نقدی به آن وارد نیست. ما با خودمان مشکل فرهنگی داریم و صادق نیستیم.
وی درباره نوآوری در ساخت موسیقی و موسیقی‌هایی که غرابتی با موسیقی ایرانی ندارند گفت: نمی‌توان ایران را از کشورهای همسایه که قبلا جزو ایران بزرگ بودند جدا کرد اما اگر کسی اثرش به عنوان مثال تماما شبیه موسیقی ترکیه است احتمالا موسقی اقوام و نواحی ایران را نمی‌شناسد. مهدوی گفت: اگر با موسیقی نواحی خودمان آشنا باشیم متوجه می‌شویم که چقدر لحن‌های متفاوت و زیبایی دارند کهمی‌توانیم از انها استفاده کنیم. او درباره موسیقی فیلم‌هایی که اثر استاد فخرالدینی و موفق است گفت: ایشان درباره کارهایش تحقیق می‌کند و درباره موسیقی ایرانی تحقیق کرده و شناخت کافی دارد.
مهمان دیگر این برنامه علیرضا بدیع شاعر و ترانه‌سرا بود.
بدیع درباره بروز و ظهور ترانه‌سراهای جدیدگفت ما ترانه‌سراهای خوبی داریم که متاسفانه شناخته شده نیستند چون بازار دست عده محدودی است.او درباره بهتر دیده شدن ترانه‌سرا‌های ناشناخته گفت باید توقع خود را در ابتدای راه پایین بیاورند و صبور باشند تا کم‌کم دیده و شنیده بشوند. آنها باید ابتدا با خواننده‌هایی که هم سطح و تجربه خودشان هستند آغاز بکنند. ضمن اینکه متاسفانه فضای ترانه‌سرایی امروز، دنبال ترانه‌های بازاری و مبتذل است.
این برنامه با پخش ترانه «خانه خالی» با صدای سیامک عباسی و به یاد مردم افغانستان به پایان رسید.

دسترسی سریع