گیومه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

گيومه

تغییر مدیریت‌های متوالی باعث نزول جشنواره فجر می‌شود

حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره تئاتر فجر و شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر ، میهمانان برنامه زنده «امروز تأتر» شدند تا در این باره با آنها گفت و گو شود.

1399/04/23
|
13:40

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، حسین مسافر آستانه درباره جشنواره تئاتر فجر گفت: ما باید برنامه‌ریزی داشته باشیم و برنامه‌ریزی ما باید طوری باشد که با توجه به شرایط حاضر امکان تغییر هم داشته باشد چرا که امکان اتفاقات زیادی در جامعه وجود دارد و ثباتی از نظر فعالیت‌های اجتماعی وجود ندارد.
شهرام گیل آبادی نیز درباره تأتر فجر گفت: حسین مسافر آستانه از مدیران خوش نام تئاتری است.با نوجه به پیشینه مدیریتی و اینکه ایشان سنگ صبور اهالی تئاتر بوده ، می تواند در ادامه نیز کمک های زیادی به اهالی تئاتر در این مقطع زمانی بکنداما واقعیت موضوع این است که کرونا در حال حاضر در تمام دنیا شیوع پیدا کرده است و شرایط به نحوی هست که برنامه‌ریزی عجیبی لازم دارد و حتی برگزاری این جشنواره نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد وسناریوهای متفاوتی باید برای برگزاری این دوره جشنواره داشته باشیم.
ما می‌توانیم امسال جشنواره بین‌المللی فجر را به استحکام مناطقی که کمتر خطر دارند معطوف کنیم و یا شاید باید این جشنواره را به سمت تولید و آموزش تئاتر در استان‌ها ببریم.
در ادامه مسافر آستانه نیز درباره جشنواره فجر گفت: شاید یکی از دلایلی که این جشنواره فجر سیر صعودی نداشته است این است که تغییر مدیریت انجام می‌شود.من حداقل از دوره دوازدهم درگیر این جشنواره بوده‌ام.ما دوره‌های سنتی را برگزار می‌کردیم که هرسال دور خودمان دور می‌زدیم.
وی افزود: هرسال یک مراسم تشریفاتی و از پیش تعریف شده داشته‌ایم و به نحوی خواسته‌ایم این جشنواره را فقط برگزار کنیم و هرسال هیچ‌ رشدی را شاهد نبود‌ه‌ایم.
گیل‌آبادی ادامه داد : من دهه 60 اولین بار به در این جشنواره شرکت‌ کردم.هیچ‌ جشنواره‌ای به اندازه جشنواره فجر این قدر متغیر نداشته‌ است و هر سال تغییرات جدی در این جشنواره وجود دارد.
وی تأکید کرد : فکر و مانیفست جشنواره در نقشه کلان جشنواره چه چیزی است؟‌باید به این سوال جواب دهیم تا تکلیف جشنواره مشخص شودالبته امسال شرایط خاصی وجود دارد.
مسافرآستانه گفت: اگر بخواهیم پیوستگی فرهنگی داشته باشیم باید پیوستگی نسل‌های تئاتری را داشته باشیم و حضور پیشکسوتان در هر جشنواره می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد و تفکیک نسل‌ها می‌تواند تأتر را به بیراهه ببرد.
گیل‌آبادی گفت: نباید جامعه تئاتر را از خانه تئاتر جدا دید و مالکیت خانه تئاتر برای همه مردم ایران است و خانه تئاتر آمادگی خود را برای کمک به جشنواره فجر اعلام می‌کند.مدیوم نمایش رادیویی وارد منازلی می‌شود که آن آدم‌ها تا به حال یک‌بار هم تئاتر را ندیده‌اند ، باید همه دست در دست هم دهیم تا امسال با توجه به شرایط ویژه جشنواره به خوبی و فراگیرتر برگزار شود.

دسترسی سریع
گیومه