گیومه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

گيومه

تسلط بازیگران بر سینمای ایران مسئله ساز است

در این برنامه محمدرضا مقدسیان مجری کارشناس برنامه به علاوه نمای نقره‌ای میزبان فرزین محدث بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون بود. موضوع گفتگو نیز درباره تسلط بازیگران بر سینمای ایران بود.

1399/04/24
|
10:32

دوشنبه شب در برنامه به علاوه نمای نقره‌ای محمدرضا مقدسیان کارشناس مجری برنامه میزبان فرزین محدث بازیگر سینما تئاتر و تلویزیون بود.
در این برنامه درباره انتخاب بازیگران توسط تهیه‌کننده‌ها و کارگردانان صحبت شد.
محمدرضا مقدسیان گفت: متاسفانه در حال حاضر بازیگران محدودی برای رنج سنی‌های خاص وجود دارد.
به عنوان مثال در سینما کارگردانی به دنبال بازیگر 20 ساله است، ولی انتخاب او محدود به افرادی با سن بالاتر می‌شود و ستاره‌سازی و انتخاب‌های استعدادهای جدید وجود ندارد.
فرزین محدث نیز در این باره گفت: ما دانشگاه‌های هنر و موسسات بازیگری و هم علاقه‌مندان بازیگری وجود دارد.
این موضوع به نگاه بازیگر نیز برمی‌گردد و البته به افرادی که در انتخاب بازیگران نیز نقش دارند،‌برمی‌گردند که البته تهیه‌کننده و کارگردان ب استعداد جدید اعتماد نمی‌کند.
مقدسیان ادامه داد: مگر نه اینکه در سینمای هالیوود مهم‌ترین بخش فروش است. ولی سالی نیست که ما یک چهره جدید نبینیم و شیوه جذب استعداد متفاوت است.
در هالیوود هم به خاطر چهره بازیگر انتخاب می‌شوند اما به هرحال بازیگر واقعی به جایگاه خود می‌رسد.
محدث نیز درباره این موضوع گفت: متاسفانه در ایران فقط بازیگر مهم است و برعکس هالیوود که فیلم‌نامه و کارگردانی و تصویربرداری مهم است، بازیگر تاثیرگذار است.
مقدسیان گفت: من احساس می‌کنم گروهی در سینما وجود دارند که نمی‌گذارند کسی وارد سینما شود، مگر اینکه در گروه و دسته‌ای خاص وجود داشته باشد.
باید قبول کنیم که رابطه در سینمای ایران وجود دارد.
محدث درباره فیلم شاعر زباله‌ها گفت: در این فیلم من بعد از این فیلم به قولی وارد دسته‌ای نشدن و خودم با دستان خودم بالا آمدم.
متاسفانه کسانی هستند که استعداد دارند ولی کسی را ندارند که تماس بگیرد و آن‌ها را به جایی سفارش کند.
مقدسیان گفت: درباره اعتماد کارگردان و تهیه‌کننده‌ها درک درستی از بازگشت سرمابه وجود ندارد چرا که در ایران بازیگرانی که بتوانند فروش فیلم را بالا ببرند به تعداد انگشت دست است.
برای مثال در فیلم کرگدن متوسط سن بازیگران باید بین 20 تا 27 سال باشد اما سن واقعی بازیگران بین 30 تا 40 است و این موضوع آزاردهنده است.
محدث درباره بازیگری خود گفت: من در کلاس‌های استاد امین تارخ شرکت کردم و 9 ماه دوره بازیگری دیدم اما به هیچ‌ جایی وصل نشدم و در هیچ کجا قبول نمی‌شدم اما حذف نشدم.
واقعا انگشت‌شمار هستند کسانی که برای رسیدن به بازیگری زحمت کشیدند.
نوید محمدزاده، بهرام افشاری، کاظم سیاحی و ... از کسانی بودند که به سختی وارد شدند و ماندگار شدند.
مقدسیان نیز ادامه داد: متاسفانه همه نگاه‌ها کوتاه مدت شده است. حتی کارگردانانی وجود دارند که برای کار کردن با یک بازیگر خاص حتی دوسال صبر می‌کنند تا او بیکار شود و در فیلمشان بازی کند، و این همان نگاه کوتاه مدت است و البته متاسفانه بازیگرانی نیز وجود دارند که از آمدن استعداد جدید ترس دارند و تسلط بازیگر در سینما مسئله ساز شده است و حتی بازیگران وجود دارند که ساختار صورت خود را عوض کنند تا در این عرصه بمانند.

دسترسی سریع
گیومه