گیومه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

گيومه

با توجه به بودجه محدود کاری نمی‌توانیم انجام دهیم

رضا بصیرت گفت: با توجه به بودجه محدود کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. ما بخاطر شیوع ویروس کرونا امکان جلسه حضوری نداشتیم. متاسفانه هنرمندان نیز مثل همه اقشار جامعه درگیر این ویروس شدند. با توجه به شرایط استان ها مشکلاتشان نیز متفاوت است.

1399/04/31
|
13:08

برنامه گیومه روز سه‌شنبه در خصوص وضعیت تئاتر استان ها بود که رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، رامین امیرصالحی کارگردان تئاتر، یاسر محمودی مدیرعامل انجمن نمایشی مازندران و محمدرضا الوند مسئول هماهنگی تئاتر استان ها میهمانان برنامه بودند.
در ایتدا رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی گفت: ما بخاطر شیوع ویروس کرونا امکان جلسه حضوری نداشتیم. متاسفانه هنرمندان نیز مثل همه اقشار جامعه درگیر این ویروس شدند. با توجه به شرایط استان ها مشکلاتشان نیز متفاوت است. ما تا پایان دولت یک سری برنامه تنظیم کرده ایم و در جلسه ای که دیروز با تمام استان ها به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد این برنامه ها اعلام شد و گفتگوی بسیار خوبی بود.
بصیرت در ادامه گفت: با توجه به مسئولیت های گذشته ای که داشتم من با مشکلات شهرستان ها آشنا هستم و امیدواریم که با کمک همه اهالی تئاتر بتوانی مشکلات را تا حدی برطرف کنم. متاسفانه معیشت هنرمندان با مشکلاتی مواجه شده ایست و درامدی ندارند. ما تا زمانی که به شرایط عادی برگردیم با این مشکلات مواجه هستیم.
بصیرت افزود: ما تفاهم نامه ای وزارت کار امضا کردیم تا هنرمندان بتوانند از تسهیلاتی برخوردار شوند. همچنین وقتی جشنواره ها را نداریم تولید نیز نخواهیم داشت
بصرت در ادامه گفت: اما در بحث فضای مجازی رویکردی جدید را دنبال می‌کنیم و البته فراهم شدن زیرساختها زمان بر است ک احتمالا تا یک ماه اینده اتفاقات خوبی خواهد افتاد.
میدانیم که هنرمندان با مشکلاتی مواجه هستند و م با توجه به بودجه محدود کاری نمیتوانیم انجام دهیم. ما می خواهیم به هنرمند کمک کنیم و زمانی خاصی طول میکشد تا بتوانیم این کمک ها را عملیاتی کنیم. ما در گذشته مذاکراتی را انجام داده بودیم ولی نتوانسته بودیم قرار داد ببندیم و قراردادها هفته گذشته بسته شد.
در آخر وی افزود: اعتبار هنرهای نمایشی محدود است و ما نیز مشکلات اقتصادی داریم ولی تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا بتوانیم به هنرمندان کمک کنیم.
در ادامه رامین امیرصالحی کارگردان تئاتر در مازندران به روی خط آمد و گفت :ما یک کار تئاتر را به روی صحنه بردیم ولی خب متاسفانه بعد از چند شب اجرا را متوقف کردیم.
خوشبختانه در شهرستان آمل بچه ها دوشغله هستند و کمتر در معرض آسیب های اقتصادی بودند. ما در این شهرستان از طرف هیچ ارگانی حمایت نشدیم چرا که خود سازمان ها با مشکلاتی مواجه هستند.
یاسر محمودی مدیرعامل انجمن نمایشی مازندران نیز دیگر مهمان برنامه بود که درباره مشکلات تئاتر استان مازندران گفت: دیروز که با انجمن تئاتر ایران صحبت کردیم، اتفاقات خوبی قرار است که بیفتند.
متاسفانه وضعیت تاتر استان ها بسیار بد است و بحث مهمی که وجود دارد این است که در مشاغل دیگر به راحتی افراد می توانند به بیمه و مشکلات خود رسیدگی کنند ولی متاسفانه تئاتر اصلا شغل نیست که بتوان به آن رسیدگی کرد و در دوره بیکاری هیچ کس نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد.
محموذی گفت: ما دیروز در جلسه گفتیم که تعداری گروه نمایشی در مازندران داریم و برای این عزیزان باید جبران خسارت شود و این تلاش ها ی ما در راستای حل مشکلات هنرمندان است.
ما دو هفته پیش نامه ای برای استانداری مازندران نوشتیم و آن ها نیز در حال پیگیری هستند تا مشکلات ما را برطرف کنند. همچنین نماینده مجلس ساری نیز پیگیر مطالبات ما هستند ولی خب فعلا در حد بله حتما پیگیری میکنم است.
محمودی درباره مسابقه نقش قلم گفت: ما یک ایرادی به این جشنواره وارد کنیم و آن این است که به استان ها اطلاع رسانی خوبی نکردند و البته با توجه به استعدادهای استان ها می توان نویسندگان جوان و خلاقی را در استان ها کشف کرد.
او درباره جشنواره استانی مازندران گفت: جشنواره برگزار نخواهد شد مگر اینکه تصمیماتی را آقای حسین مسافر آستانه برای برگزاری جشنواره ها اتخاذ کنند.
در آخر محمدرضا الوند مدیر هماهنگی تئاتر استان ها در برنامه گیومه گفت: ما اگر تا به این لحظه اتفاقی را رقم نزده ایم به دلیل این بوده است که هیچ قراردادی تنظیم و منعقد نشده بود.
همه استان ها و مسئولین تئاتر استان ها می‌دانند که آقای قادر آشنا در صدد حل مشکلات آن ها هستند.
ما پیگیر این مسئله هستبم که از طرف صندوق حمایت هنرمندان کمکی را به هنرمدان انجام دهیم.
الوند عنوان کرد: ما تا دیروز شماره تلفن های هنرمندان تئاتری کل کشور که حدود 8000 شماره بود جمع آوری کردیم تا در اختیار وزارت کار قرار دهیم تا تسهیلاتی را در اختیار آن ها قرا دهیم.
متاسفنه هنرمندانی که شغلی به جز تئاتر ندارند با مشکلات متعددی روبرو هستند و کمک به آن ها کار سختی است ولی همه عزیزان در انجمن هنرهای نمایشی در صدد حل این مشکلات هستند.متاسفانه تئاتر شهرستان در کارکردهای دولت به نوعی مورد ظلم قرار میگیرد.
الوند در خصوص نقش قلم گفت: من امروز برای اولین بار نام نقش قلم را شنیدم و به ما اطلاع رسانی نشد.
گفتنی است در پایان علی جعفری فوتمی کارشناس برنامه گیومه از تمدید جشنواره فجر تا 20 مردادماه خبر داد

دسترسی سریع
گیومه