استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

استوديو هشت

«استودیو هشت » رادیو نمایش به بازگشایی «تأتر مستقل» پرداخت

در برنامه زنده رادیویی «استودیو هشت» وضعیت بازگشایی و استقبال از«تأتر مستقل » در گفت و گو با مدیراین مجموعه ، ارزیابی شد.

1399/04/09
|
15:27

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، مصطفی کوشکی کارگردان ، بازیگر و مدیر تئاتر مستقل در گفت و گو با «استودیو 8» در مورد بازگشایی تماشاخانه ها و استقبال تماشاچیان گفت : انگار دولت مسئولیت ها را چه خوب چه بد به خودِ مردم سپرده که هم سلامتشان را حفظ کنند و هم خودشان اقتصادشان را تامین کنند و انگار وظیفه ای در قبال مردم ندارند برای همین بعد از ماجرای اعلام دستورالعمل ها و زمان بازگشایی ، این وظیفه خودشان بود که بدانند و آگاه باشند که همچین نگاهی به فرهنگ و هنر کشور هست و اگر خودشان هم کنار بکشند فارغ از هر نوع نگاه ایدئولوژیک سیاسی یا اجتماعی ، آسیب جدی ای به جامعه وارد می شود ، به همین دلیل این نوع برخورد با مقوله فرهنگ و هنر مقداری شکل شخصی گرفته و هرکس اظهار نظر شخصی می کند که به نفع فرهنگ و هنر نیست ، هر یک روز تعطیلی فرهنگی و هنری آسیب جدی و بلند مدتی به جامعه وارد می کند به همین دلیل از همان روز اولی که اجازه فعالیت مجدد حوزه فرهنگ و هنر صادر شد ایشان شروع به سازماندهی گروه ها کردند و مجموعه را فعال کردند و حتی خودشان هم برای اجرای تئاتر شروع به تمرین کردند .
وی همچنان افزود که یکی از مجراهای اصلی جاری شدن اندیشه در کشور ، فرهنگ و هنر است و اگر هرکس در این جهت گام کوچکی بردارد و سعی کند فرهنگ و هنر را زنده نگه دارد ، تاثیر آن را در دراز مدت خواهیم دید .
کوشکی ادامه داد : چهار ماه تعطیلی به نظر کافی بود تا از فرهنگ و هنر دور باشیم بنابر این از همان روز اول سعی کردیم که فعالیت ها را از سر بگیریم و از مرکز هنرهای نمایشی ، خانه تئاتر و حتی بازیگران انتظار داشتیم که همه در کنار هم برای بازگشایی سینما و تئاتر و موسیقی اطلاع رسانی کنند چون برگرداندن دوباره مردم پای پرده سینما ، سالن تئاتر و ... کار آسانی نیست و نباید اجازه داد که این شکاف بیشتر شود .
کوشکی در جواب این سوال که دلیل استقبال کم مردم برخلاف تصور که بازگشایی سالن ها باید با استقبال زیادی روبه رو میشود اما همچین اتفاقی نیفتاد چیست ؟ گفت : من هم همین فکر را می کردم که به محض بازگشایی سالن های تئاتر و سینما و موسیقی و همه فضاهای فرهنگی که مردم مدتی از آنها دور بودند باید استقبال زیادی اتفاق می افتاد اما اینگونه نشد ، او همچنین گفت که فکر می کند بین خودشان حرف هایی پیش آمد که باعث نگرانیِ تماشاگران شد ، مثلا یکی از دلایلی که شرایط هنوز به حالت عادی برنگشته این است که هنرمندان پیشکسوت ما یعنی کسانی که تریبون قوی تری داشتند با نگرانی هایی که به جامعه تزریق کردند باعث عقب نشینی تماشاگران شدند و دوم اینکه نمایش هایشان را از صحنه تئاتر دور کردند یعنی کارهای خوبی روی صحنه داشتند که آماده اجرا بودند ولی می خواستند که بعد از بازگشایی از آنها حمایت مالی شود اما دولت خیلی علاقه ای به این کار ندارد و بنابراین آنها برای اینکه به دولت فشار بیاورند و نگرانی های خود را از لحاظ مالی برطرف کنند شروع به مصاحبه هایی کردند که باعث نگرانی تماشاگران شد و همین باعث کم شدن استقبال از بازگشایی ها شد .
وی همچنان ادامه داد ؛ کما اینکه از اول تیرماه که سالن ها باز شدند دو نمایشی که روی صحنه داشتند به مدت یک هفته تقریبا ظرفیت 50 درصدی که تعیین شده بود ، پر میشد و مخاطبان با اینکه این نمایش ها در تئاتر مستقل ، نمایش های دانشجویی بودند اما از آنها استقبال کردند.
کوشکی دلیل دیگر کم شدن استقبال مخاطبان را حرف زدن در مورد تئاتر دانست و توضیح داد که هیچ اتفاق نمایشی که قابل اعتنا باشد پیش نیامد و شاید حتی نگذاشتند که پیش بیاید یعنی مجوزهایی باید صادر میشد که نشد و در واقع در این چهار ماهه تئاتر بایکوت شده بود ولی برعکس در لایوهای اینستاگرامی در مورد تئاتر زیاد حرف زده میشد در نتیجه حوصله مخاطبان و اهالی تئاتر از اینهمه گفت و گوی بی تاثیر سر رفته بود و همین دلیل از شکوه بازگشایی کم کرد .
کوشکی در پایان در مورد چشم انداز آینده تئاتر مستقل گفت : در حال تلاش و برنامه ریزی است که نمایش هایی از تولیدات خودشان که مخاطب جدی تری دارند در چند ماه آینده به مرحله اجرا برسند تا مخاطب بیشتری را جذب کنند .

دسترسی سریع
استودیو هشت