هزارتوی داستان پنجشنبه ها 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

بررسی آثار "فرانک اکانر" در رادیو نمایش

این هفته برنامه هزار توی داستان رادیو نمایش به آثار" فرانک اکانر" نویسنده ایرلندی می پردازد.

1400/03/04
|
14:49

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش،در برنامه "هزارتوی داستان" با هم سفری خواهیم داشت به ایرلند در سالهای 1903 تا 1966 و به آثار و زندگی نویسنده ی پیشتازی خواهیم پرداخت که او را چخوف ایرلند می دانستند.
"فرانک اکانر" نویسنده، شاعر،نمایشنامه نویس و منتقد، مقاله نویس ، سفرنامه نویس ، مترجم و زندگینامه نویس بود که البته او را بیشتر به دلیل داستانهای کوتاهش می شناسند.
اکانردر جهان داستان از جمله نویسندگانی است که همزمان در کنار آفرینش داستان، در زمینه تئوری ادبیات داستانی، به ویژه در شناخت مبانی داستان کوتاه وهمینطور تفاوت اون با رمان آثار درخور توجهی منتشر کرده است.
او در دهه 1930 در دوبلین به کتابداری، تدریس زبان ایرلندی و کارگردانی تئاتر مشغول بود وهنگامی که در سال 1935 عضو هیئت مدیره تئاتر اَبی شد، توسط ویلیام باتلر ییتس شاعر سرشناس ایرلندی شناخته شد.
او که در سال های پنجاه میلادی در دانشگاه های امریکا به عنوان استاد مهمان، ادبیات داستانی تدریس می کرد، خودش تحصیلات دانشگاهی نداشت و بسیاری از داستان‌های او برای نخستین بار در آمریکا منتشر شدند.
از سال 2005 به افتخار این نویسنده، جایزه‌ای به نام جایزهٔ بین‌المللی داستان کوتاه اکانر به بهترین مجموعه‌داستان‌های کوتاه اِعطا می‌شود.
پنج شنبه 6 خرداد و بازپخش دوشنبه 10خرداد ، ساعت 21:00،در برنامه "هزارتوی داستان" بهناز بستاندوست داستان «ترحم» نوشته فرانک اکانر را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه اکانر را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی آن برعهده ژاله محمدعلی است.

دسترسی سریع
هزارتوی داستان