هزارتوی داستان پنجشنبه ها 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

تحلیل آثار رومن گاری در «هزارتوی داستان»رادیو نمایش

برنامه«هزارتوی داستان» رادیو نمایش، این هفته به آثار رومن گاری،یکی از نام آورترین و البته عجیب ترین نویسندگان روسی تبارِ ادبیات فرانسه می پردازد.

1400/06/09
|
11:56

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش،رومن گاری،نویسنده ای با هفت اسم مختلف است که ما او را با یکی از اسمهای مستعارش یعنی رومن گاری می شناسیم. از بین شش نام مستعارش که با آنها کتاب می نوشت امیل آژار در برهه ای زمان تونست گوی رقابت در نوشتن را از رومن گاری برباید و جایزه گنکور را از آن خودش کند. البته ده سال قبلش هم با نام رومن گاری توانسته بود این جایزه را برنده شود .بنابراین او تنها نویسنده ای است که توانسته قانون جایزه گنکور که فقط باید یکبار به نویسنده ای تعلق پیدا کند را نقض کند. اما هویت امیل آژار تا بعد از مرگ رمن گاری که در کتاب زندگی و مرگ امیل آژار برملا شد بر همه پوشیده مانده بود.
رومن گاری علاوه بر نویسندگی رمان و داستان کوتاه، دیپلماتی موفق بود و تجربه کارگردانی فیلم را هم در کارنامه کاریش به ثبت رسانده،همچنین در جنگ جهانی دوم با عنوان هوانورد هم از خودش نامی به یادگار گذاشته است.
پنج شنبه 11 شهریور و بازپخش دوشنبه 15شهریور، ساعت 21:00 ، در برنامه «هزارتوی داستان» بهناز بستاندوست داستان« همشهری کبوتر» نوشته رومن گاری را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه گاری را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی آن برعهده ژاله محمدعلی است.

دسترسی سریع
هزارتوی داستان