هزارتوی داستان پنجشنبه ها 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

آثار دینو بوتزاتی در «هزارتوی داستان» رادیو نمایش

این هفته در برنامه «هزارتوی داستان» آثار دینو بوتزاتی نویسنده مطرح ایتالیایی تحلیل و بررسی می شود.

1400/06/15
|
13:50

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش،بوتزاتی ،نویسنده ای است که با احاطه بر نثر ، شعر ، نمایشنامه ، نقاشی ، تصویرسازی، نقد و بررسی و روزنامه نگاری هر موضوعی را با ابزاری مناسب با بیانی شاعرانه و نمادین و گاه رازآلود بیان می کرد.
او در آثارش بسیاری از وقایع روزمره را که به لحاظ تکرار دیده و احساس نمی شوند مورد بازبینی و دقت نظر قرار می داد و به لحاظ بررسی متفاوت و غیر مستقیمش تاثیراتی ماندگار بر جای گذاشته است.
او در سال 1957 با انتشار مجموعه داستان سقوط بالی وِرنا baliverna جایزه ادبی ناپل و در سال 1958 با انتشار مجموعه شصت داستان برنده معتبرترین جایزه ادبی ایتالیا، استرِگا شد. رمان تصویر بزرگ او به عنوان اولین رمان علمی تخیلی ایتالیا به شمار می رود و اما رمان بیابان تاتارها شاهکار او و از شاهکارهای ادبیات ایتالیاست که جزو صد رمان برتر قرن بیستم قرار گرفته است، همچنین بسیاری از نوشته‌ها و آثارس او تاکنون منبع اقتباسی فیلم‌سازان گوناگون قرار گرفته است.
پنج شنبه 18شهریور و بازپخش دوشنبه 22 شهریور ساعت 21:00 در برنامه «هزارتوی داستان» بهناز بستاندوست داستان« کولومبره» نوشته دینوبوتزاتی را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه بوتزاتی را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.

دسترسی سریع
هزارتوی داستان