هزارتوی داستان پنجشنبه ها 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

تحلیل آثار ریچارد رایت در«هزارتوی داستان» رادیو نمایش

این هفته در برنامه «هزارتوی داستان» آثار ریچارد رایت نویسنده آمریکاییِ آفریقایی تبار تحلیل و بررسی می شود.

1400/08/26
|
17:22

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، ریچارد رایت در طول عمر کوتاهش به عنوان یکی از موفق ترین و ژرف اندیش ترین نویسندگان سیاه پوستِ ستم ستیز و مردم دوست جهان خوش درخشید. آثارش به زبان های گوناگون ترجمه شد وبدین سبب مردم بسیاری، درجای جای جهان، با زندگی مردم تهی دست و سیاه پوستان آمریکا آشنایی پیدا کردند.
ریچارد رایت را نماینده پدیده اجتماعی جدیدی می‌دانند که محصول دهه پرآشوب و بحرانی ٣٩-١٩٣٠ آمریکا و تحولات و دگرگونی‌های حاکم بر آن بود. پدیده‌ای که از آن با عنوان «سیاه نوین» یاد می‌شود. تحولات دهه سی باعث شد که جنبش چپ روشنفکری در آمریکا برای اولین‌بار سیاهان را به خود جذب کند و آنان که اقلیتی پرشمار اما استثمارشده بودند از این پس چهره جدیدی پیدا کردند. ریچارد رایت بیش از هر روشنفکر سیاه‌پوست دیگری مسئول پیدایش و تکوین این پدیده جدید بود.
پنجشنبه 27آبان و بازپخش دوشنبه 1 آذر ساعت 21 در برنامه هزارتوی داستان بهناز بستاندوست داستان «مردی که تقریبا مرد بود » نوشته ریچارد رایت را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه رایت را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.

دسترسی سریع
هزارتوی داستان