هزارتوی داستان پنجشنبه ها ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

تحلیل آثار ریچارد رایت در«هزارتوی داستان» رادیو نمایش

این هفته در برنامه «هزارتوی داستان» آثار ریچارد رایت نویسنده آمریكاییِ آفریقایی تبار تحلیل و بررسی می شود.

1400/08/26
|
17:22

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، ریچارد رایت در طول عمر كوتاهش به عنوان یكی از موفق ترین و ژرف اندیش ترین نویسندگان سیاه پوستِ ستم ستیز و مردم دوست جهان خوش درخشید. آثارش به زبان های گوناگون ترجمه شد وبدین سبب مردم بسیاری، درجای جای جهان، با زندگی مردم تهی دست و سیاه پوستان آمریكا آشنایی پیدا كردند.
ریچارد رایت را نماینده پدیده اجتماعی جدیدی می‌دانند كه محصول دهه پرآشوب و بحرانی ٣٩-١٩٣٠ آمریكا و تحولات و دگرگونی‌های حاكم بر آن بود. پدیده‌ای كه از آن با عنوان «سیاه نوین» یاد می‌شود. تحولات دهه سی باعث شد كه جنبش چپ روشنفكری در آمریكا برای اولین‌بار سیاهان را به خود جذب كند و آنان كه اقلیتی پرشمار اما استثمارشده بودند از این پس چهره جدیدی پیدا كردند. ریچارد رایت بیش از هر روشنفكر سیاه‌پوست دیگری مسئول پیدایش و تكوین این پدیده جدید بود.
پنجشنبه 27آبان و بازپخش دوشنبه 1 آذر ساعت 21 در برنامه هزارتوی داستان بهناز بستاندوست داستان «مردی كه تقریبا مرد بود » نوشته ریچارد رایت را روایت كرده و در بخش كارشناسی همراه با كیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه رایت را رضا عمرانی روایت كرده و تهیه كنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.

دسترسی سریع
هزارتوی داستان