هزارتوی داستان پنجشنبه ها ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

تحلیل آثار یوكیو میشیما در رادیو نمایش

رادیو نمایش این هفته در برنامه "هزار توی داستان‌" به بررسی آثار یوكیو میشیما، نویسنده ، بازیگر و فیلمساز ژاپنی می پردازد.

1400/10/29
|
14:20

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، میشیما نویسنده ای است كه سه بار نامزد جایزه ادبی نوبل شد ولی ظاهرا فعالیت های سیاسی اش باعث شد این جایزه به او تعلق نگیرد.
او كه به آداب و سنن قدیم ژاپن عشق می ورزید سرخورده و ناامید از نابودی ارزشهای معنوی جامعه ژاپن بعد از جنگ دوم جهانی، خود را مرثیه خوان پیوندهای فروپاشیده ی خانوادگی و آداب و رسوم و سلوك فراموش شده ی ژاپن می دانست و نهایتا در اقدامی جنجال برانگیز دست به انتحار به روش سپپوكو seppuku یا همون هاراگیری زد كه بازتاب جهانی داشت.
او در عمر كوتاه 45 ساله اش از خود بیشتر از دویست و شصت اثر از جمله رمان نمایشنامه داستان كوتاه و مقالات به جا گذاشت.
میشیما برای تئاتر كابوكی و درام موزیكال و نمایش سنتی نوه (noh) هم می‌نوشت و بر اساس آثارش تا به امروز 24فیلم ساخته شده است . در یوكوكو-كلمه‌ی ژاپنی به معنی میهن‌پرستی- فیلمی كه براساس كتاب خودش ساخته شد، خودش در آن بازی كرد و نقش تهیه‌كننده و طراحی صحنه را نیز به عهده داشت. بی شك میشیما یكی از تاثیرگذارترین هنرمندان دوران پس از جنگ در ژاپن است.
پنجشنبه 30 دی و بازپخش دوشنبه 4 بهمن ساعت 21 در برنامه هزارتوی داستان بهناز بستاندوست داستان «مروارید » نوشته میشیما را روایت كرده و در بخش كارشناسی همراه با كیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه نویسنده را رضا عمرانی روایت كرده و تهیه كنندگی آن بر عهده ی ژاله محمدعلی است.

دسترسی سریع
هزارتوی داستان