هزارتوی داستان پنجشنبه ها ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

بررسی و تحلیل آثار نادین گوردیمر در رادیو نمایش

این هفته در برنامه "هزار توی داستان رادیو نمایش آثار نادین گوردیمر تحلیل و بررسی می شود.

1400/11/06
|
15:50

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، نادین گوردیمر بانوی نویسنده و فعال سیاسی آفریقای است كه از او به عنوان سلحشور دنیای خیال یاد می كنند.

وی یكی از چهره‌های سرشناس ادبیات جهان علیه آپارتاید بود. گوردیمر با اینكه سفیدپوست بود ولی خوی انسانیش خیلی زود او را متوجه تبعیض آشكار و ظلم و بی عدالتی ای كه به رنگین پوستان روا می شد، كرد و در بیشتر از پنج دهه فعالیت ادبی پربارش همیشه كوشید كه صدای جنبش مردمی آفریقای جنوبی باشد.

او جوایز و افتخارات بسیاری كسب كرد اما دریافت جایزه نوبل در سال 1991 باعث شد آفریقای جنوبی مركز توجه جهان شود. آكادمی نوبل در بیانیه اش اعلام كرد كه این جایزه را به پاس نوشته های باشكوه و حماسی گوردیمر اهدا می كند كه كمك بزرگی به بشر دوستی بوده است.

او كه از اعضای ارشد كنگره ملی آفریقا بود، سال‌ها برای آزادی نلسون ماندلا تلاش كرد. در آخرین اثرش «هیچ زمانی مثل امروز» كه در سال 2012 منتشر شد نیز از درد و رنج مردمی گفت كه با وجود پایان یافتن آپارتاید، هنوز در فقر و بدبختی زندگی می‌كنند. او بعدها یكی از فعالان جنبش ضد ایدز شد و با گروه «پیكار برای درمان ایدز» به جمع‌آوری كمك مالی و فشار بر دولت آفریقای جنوبی برای درمان رایگان مبتلایان به این بیماری همت گماشت.

پنجشنبه 7 بهمن و تكرار دوشنبه 11 بهمن ساعت 21 در برنامه هزارتوی داستان بهناز بستاندوست داستان داستان« یكی بود یكی نبود » نوشته نادین گوردیمر را روایت كرده و در بخش كارشناسی همراه دكتر كیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه نویسنده را رضا عمرانی روایت كرده و تهیه كنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.

دسترسی سریع
هزارتوی داستان