استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

استوديو هشت

گفت و گو با حجت اشرف زاده به مناسبت بزرگداشت روز حافظ در استودیو هشت رادیو نمایش

حجت اشرف زاده از خوانندگان خوب و خوش صدای کشورمان در گفت و گو با استودیو هشت به مناسبت روز بزرگداشت حافظ ، از تجربه خواندن اشعار حافظ و تبدیل کردن آن ها به قطعات موسیقی و همینطور تفاوت این اشعار با شعرهای امروزی گفت

حجت اشرف زاده از خوانندگان خوب و خوش صدای کشورمان در گفت و گو با استودیو هشت به مناسبت روز بزرگداشت حافظ ، از تجربه خواندن اشعار حافظ و تبدیل کردن آن ها به قطعات موسیقی و همینطور تفاوت این اشعار با شعرهای امروزی گفت : اگر شکل استاندارد و کهن غزل را بررسی کنیم ، سعدی و حافظ طلایه داران این فرم از غزل های عاشقانه هستند ،
غزل هایی که هرکسی به فراخور حال خودش برداشت درونی ، ذاتی و احساسی از آن می کند و این غزل ها از عشق زمینی گرفته تا آسمانی را در برمی گیرد .
ما ایرانیان از گذشته در همه حالات با حافظ انس داریم چه بر سر سفره های هفت سینمان در کنار قرآن و چه در نشست های زمستانی خانواده ها ، حافظ وجود داشته و این کلام بر دل مردم ماندگار شده .
وی در ادامه در مورد تبدیل اشعار حافظ به موسیقی نیز گفت : موسیقی وقتی سوار بر کلامی به این استواری می شود ، طبیعتا یک دریچه جدید از خیال ، همراه با صدای یک خواننده و آهنگسازی و نوازندگی به روی شنوندگان باز می شود .
وی همچنین افزود ؛ در واقع چفت و بستی که موسیقی و شعر در کنار هم می توانند داشته باشند ، دریچه خیال انگیز عاشقانه ای را برای همگان باز می کند که بارها و بارها با اشک و لبخند ، حال متفاوتی را در لحظه هایمان تجربه کردیم و در نتیجه پوست و استخوان ما با کلام حافظ عجین شده .
به گفته وی با توجه به این صحبت ها ، داشتن چند اثر در این زمینه برایش باعث افتخار است .
اشرف زاده در مورد آثار تولید شده با اشعار حافظ با سبک و سیاقی جدید برای جلب توجه نسل جوان و آشنایی این نسل با اشعار حافظ گفت : اصولا هنر به ذات دارای چهارچوب بسته و متعصبانه ای نیست اما باید کار با شناخت انجام شود تا به محتوا و جان کلام آسیبی وارد نشود که خوشبختانه در این زمینه تمام افرادی که در حال کار هستند ، این کار را به زیبایی و درست و بجا انجام می دهند .
وی ادامه داد که ؛ مطمئنم علی رغم همه بدبینی هایی که خیلی ها به نسل جدید در مورد فاصله گرفتنشان از شعر خوب یا موسیقی خوب ، دارند ، برعکس نسل جدید بسیار امیدوار و بسیار خوش بین هستند و نمونه های درخشنده ای در آثار این نسل به چشم میخورد و از این بابت بسیار خوشحالم که این ادبیات و این موسیقی خوب راه خودش را بین نسل جدید پیدا کرده است .
اشرف زاده در مورد موضوع برنامه که جایگاه شعر در زندگی بود گفت : به واسطه شاگردی اش در ابتدا در خدمت استاد پرویز مشکاتیان و استاد لطفی ، راه و روش انتخاب شعر برای زندگی روزمره و لحظات پیروزی ، شکست ، اشک ها و لبخندها و همینطور لحظات عاشقانه و .‌.. را آموخته .
وی همچنان ادامه داد که ؛ زبان و ادبیات ما اینقدر شیرین و قشنگ است که انسان ها برای صحبت با یکدیگر حتی در ضرب المثل ها و همینطور مراودات اجتماعیشان گاهی از تک بیت ها و تک مصرع هایی استفاده می کنند که خودش مثل یک کتاب ، حرف دارد و این دلبرانگی در جامعه ما به نسل جدید و همینطور به نسل های بعد به شکل مدرن خودش انتقال پیدا می کند و در نتیجه طبیعتا برای خودش که از کودکی با شعر آشنا بوده و شاگرد اساتید بزرگی بوده شعر در زندگیش جایگاه ویژه ای دارد .
وی در آخر در مورد آثار در دست تولیدش هم افزود که ؛ در حال آماده کردن آلبومی است که در مرحله گذراندن مراحل اخذ مجوز وزارت ارشاد است و امیدوار است که با کم شدن اثر بیماری کرونا بر جامعه و سلامتی هموطنان عزیز و دوستداران گرانقدرش ، بتواند در فرصتی بسیار نزدیک این آلبوم را تقدیم همگان کند.

1399/07/21
|
13:16
دسترسی سریع
استودیو هشت