استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

استوديو هشت

گفت و گو با راما قویدل در استودیو هشت رادیو نمایش

راما قویدل مهمان استودیو هشت رادیو نمایش شد.

راما قویدل کارگردان ، تدوین گر و فیلم نامه نویس در گفت و گو با استودیو هشت گفت : من سینمای شاعرانه ای را می پسندم و این را می توانم در قالب جمله ای از تارکوفسکی بیان کنم که ؛ مگر می شود شما در تصویر چیزی را خلق کنید و آن شاعرانه نباشد ؟
به هر حال تصویر در سینما کلا شاعرانه است و من هم بیشتر به این سمت غلطیده ام .
وی در ادامه در مورد طراحی و خلق شخصیت در فیلم هایش افزود ؛ طبیعتا شخصیت ها از احساساتشان شناخته می شوند و همین احساسات باعث شکل گیریِ کنش هایشان در فیلم نامه می شود و در واقع اولین مواجهه ما به شکل مجازی با احساسات آن شخصیت است ولی در واقع تجلی و تجسم این احساسات همان کنش ها می شود که پیش برنده درام قصه است .
قویدل در مورد شناخته شدنش به عنوان تکنوکرات سینما گفت : ماجرای تکنو کرات بودنِ من مساله ای است که منتقدان زیاد در مورد من بکار می برند و من خودم نمی دانم که چطور باید با این ماجرا مواجه شوم به این جهت که وقتی شما می خواهید سینما و کارگردانی سینما را به عنوان شغل انتخاب کنید ، طبیعتا باید از تکنیک و فن سینما آگاه باشید و بعد از آن تکنیک برای بیان احساسات استفاده کنید و حقیقتا من خودم همچین اطلاقی را دوست ندارم و به آن معتقد نیستم .
من از تکنیک برای بیان احساساتی که در فیلم لازم دارم ، استفاده می کنم چون خاصیت تکنیک همین است .
وی در مورد اینکه به کدامیک از شخصیت هایی که تا الان خلق کرده ، علاقه دارد ، نیز گفت : معمولا نویسندگیِ کارهای تلویزیونی ام را خودم انجام نمی دهم اما کارهای سینمایی ام را خودم می نویسم خصوصا در فیلم چاقی بین شخصیت هایی که خودم نوشتم ، شخصیت شادی بسیار مورد علاقه ام بوده و البته شخصیت امیر نریمان هم جزء شخصیت های مورد علاقه ام است منتها چون احساس نزدیکی بیشتری به امیر نریمان داشتم ، تازگیِ شخصیت شادی را برایم نداشت .
قویدل در آخر در مورد سوال برنامه که "فکر می کنید در فیلم های ما تا الان جای چه نقشی خالی بوده ؟" گفت :  به هر حال نقش هایی که ابعاد بیشتری نسبت به چیزی که تا الان دیدیم ، داشته باشند ، کم در فیلم ها و سریال های ما اتفاق افتاده اند .
حالا باز هم بحثی پیش می آید مبنی بر اینکه ، آیا این اساسا شخصیت هست ؟ و بعد از مرحله تیپ بودن به مرحله شخصیت می رسد یا خیر ؟ که اگر به مرحله شخصیت برسد بعد از آن می توانیم بگوییم وقتی چند بعدی شود ، این چند بعدی شدت خودش باعث جذابیت می شود .

1399/10/21
|
14:59
دسترسی سریع
استودیو هشت