استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

استوديو هشت

گفت و گو با قاسم افشار در استودیو هشت رادیو نمایش

قاسم افشار میهمان «استودیو هشت» رادیو نمایش شد.

قاسم افشار خواننده در گفت و گو با استودیو هشت گفت : من از دهه 70 خوانندگی را شروع کردم اما از سال 76 که موسیقی پاپ شکل گرفت این کار را به صورت رسمی ، به این معنی که از زمانی که وارد تلویزیون شدم ، ادامه دادم .
وی در مورد ترانه وقف پرنده ها که اولین کارش بود ، گفت : من در آن زمان در واحد موسیقی تست صدا دادم و بعد از آن 11 ماه طول کشید تا به من اجازه خواندن دادند و بنابراین توانستم ترانه وقف پرنده ها را که شعری از آقای محمدعلی شیرازی ، ملودی اکبر آزاد و تنظیم بهروز صفاریان بود را اجرا کنم.
من برای اجرای این ترانه که اولین کارِ حرفه ای و جدی ام بود ، هم خیلی استرس داشتم و هم اینکه بسیار خوشحال بودم و آن روز برایم روز خیلی قشنگی بود و از آن قشنگ تر این بود که فردای آن روز کارم از شبکه های تلویزیونی و رادیویی پخش میشد . 
افشار در مورد علایق پنهانش افزود ؛ حنجره و بافت صدای من ، گرایش سنتی نداشت و از همان ابتدا در سن 16 ، 17 سالگی که شروع به خواندن کردم ، همیشه فکر می کردم که صدایم به موسیقی پاپ گرایش دارد و البته در آن زمان تصور نمی کردم که روزی خواننده پاپ شوم .
وی همچنان ادامه داد که ؛ در زمان های گذشته خوانندگان زحمات زیادی می کشیدند ، بی مهری هایی در آن موقع مانند : ممیزی های سختگیرانه و امثال آن وجود داشت که اگر کاری قرار بود شنیده شود باید از هزاران فیلتر رد میشد تا مجوز بگیرد .
البته در آن زمان موسیقی ها و شعرها بسیار سالم بودند اما الان بخش کوچکی از موسیقی ما حالش خوب است و بخش اعظم آن حال خوبی ندارد .
از نظر من هرچیزی به زمانِ خوبش ، خوب است و یک صدا ، یک خواننده و حتی یک بازیگر ، هیچ وقت قدیمی نمی شود اما متاسفانه در این روزگار ، مخصوصا این 6 ، 7 سال اخیر ، در کشور ما به راحتی هر صدایی با جنس خوب یا بد ، شنیده می شود .
حتی بعضی اوقات کلِ پکیج بد است یعنی صدا خوب نیست ، شعر و ملودی هم بسیار ضعیف هستند و همین می شود که امروز ، موسیقی ما به نقطه ای می رسد که انگار سرطان گرفته است .
افشار در ادامه گفت : من وقتی 16 سالم بود یک موتور داشتم که آن را فروختم و با پولش برای خودم یک ارگ خریدم و چون کار با آن را بلد نبودم حدود یکی ، دو سال فقط در اتاقم بود و نگاهش می کردم و وقتی هم که تصمیم گرفتم آن را به صدا در بیاورم ، چون نواختن آن را بلد نبودم ، صداهای ناهنجاری تولید می کردم و بنابراین هرچند که خانواده با کار موسیقی من مخالف نبودند اما آن صداها و حتی خوانندگی من باعث اذیتشان میشد حتی گاهی اوقات که برای دوستانم ترانه می خواندم ، به من می خندیدند و همین خنده ها باعث شد تا من جدی تر به خوانندگی فکر کنم و من از همان زمان تا وقتی که وارد تلویزیون شدم ، بدون هیچ آموزش و استادی ، خودم روی صدای خودم کار کردم .
وی در آخر در مورد ترانه دل نگران گفت : آهنگسازیِ این ترانه از محمدرضا چراغعلی ، با شعر آقای افشین سیاهپوش است .

1399/10/23
|
16:24
دسترسی سریع
استودیو هشت