استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه 18:15 به مدت 105 دقیقه

گفت و گو با بهروز ناصری در استودیو هشت رادیو نمایش

بهروز ناصری میهمان استودیو هشت رادیو نمایش شد.

بهروز ناصری تهیه كننده ، كارشناس ارشد تلویزیون و كارشناس فرهنگی و رسانه ای منطقه بالكان از بوسنی و هرزگوین در گفت و گو با استودیو هشت در مورد فیلم " كجا میری آیدا " جدیدترین ساخته یاسمیلا ژیوانیچ فیلمساز اهل بوسنی و هرزگوین گفت : این فیلم داستان یك معلم مدرسه به نام آیدا را روایت می كند كه همسرش زمانی مدیر مدرسه بوده كه دو پسر بزرگ هم دارد و با حمله ارتش بوسنی ، خانواده آیدا تحت تعقیب قرار می گیرند و از آنجایی كه آیدا به عنوان مترجم نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد است می خواهد از طریق امتیازی كه دارد ، خانواده خودش را نجات دهد .
حوادث این فیلم حدود 25 سال پیش اتفاق افتاده كه ماجرای اصلیِ این اتفاقِ تاریخی به نسل كشی مسلمان منتهی شده بود .
این فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده اما خانم یاسمیلا ژیوانیچ در بخش هایی از فیلم شخصیت هایی را نیز خلق كرده است كه بتواند داستان خودش را به نحو احسن برای تماشاگر بیان كند و بنابراین در این مورد كاملا موفق بوده .
ریتم این فیلم نیز بسیار تند است .
وی همچنان ادامه داد كه ؛ این فیلم در جشنواره ونیز برنده جایزه شد ، همینطور هفته پیش هم در جشنواره بفتا كاندید دو جایزه به عنوان كارگردانی و فیلم نامه نویسی شد .
ناصری در آخر افزود ؛ با وجود اینكه جریان این نسل كشی بسیار دلخراش است اما در فیلم هیچ صحنه خشونت آمیزی دیده نمی شود و بیش از یك سوم فیلم در سكوت است اما مفهوم به شكل بسیار خوبی به بیننده انتقال داده می شود .
پیام فیلم هم همزیستی مسالمت آمیز ، اما از نوع دردناك است كه ببینده را به فكر وا می دارد .

1400/01/20
|
12:22
دسترسی سریع
استودیو هشت