استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه 18:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

استوديو هشت

گفت و گو با بهروز ناصری در استودیو هشت رادیو نمایش

بهروز ناصری میهمان استودیو هشت رادیو نمایش شد.

بهروز ناصری تهیه کننده ، کارشناس ارشد تلویزیون و کارشناس فرهنگی و رسانه ای منطقه بالکان از بوسنی و هرزگوین در گفت و گو با استودیو هشت در مورد فیلم " کجا میری آیدا " جدیدترین ساخته یاسمیلا ژیوانیچ فیلمساز اهل بوسنی و هرزگوین گفت : این فیلم داستان یک معلم مدرسه به نام آیدا را روایت می کند که همسرش زمانی مدیر مدرسه بوده که دو پسر بزرگ هم دارد و با حمله ارتش بوسنی ، خانواده آیدا تحت تعقیب قرار می گیرند و از آنجایی که آیدا به عنوان مترجم نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد است می خواهد از طریق امتیازی که دارد ، خانواده خودش را نجات دهد .
حوادث این فیلم حدود 25 سال پیش اتفاق افتاده که ماجرای اصلیِ این اتفاقِ تاریخی به نسل کشی مسلمان منتهی شده بود .
این فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده اما خانم یاسمیلا ژیوانیچ در بخش هایی از فیلم شخصیت هایی را نیز خلق کرده است که بتواند داستان خودش را به نحو احسن برای تماشاگر بیان کند و بنابراین در این مورد کاملا موفق بوده .
ریتم این فیلم نیز بسیار تند است .
وی همچنان ادامه داد که ؛ این فیلم در جشنواره ونیز برنده جایزه شد ، همینطور هفته پیش هم در جشنواره بفتا کاندید دو جایزه به عنوان کارگردانی و فیلم نامه نویسی شد .
ناصری در آخر افزود ؛ با وجود اینکه جریان این نسل کشی بسیار دلخراش است اما در فیلم هیچ صحنه خشونت آمیزی دیده نمی شود و بیش از یک سوم فیلم در سکوت است اما مفهوم به شکل بسیار خوبی به بیننده انتقال داده می شود .
پیام فیلم هم همزیستی مسالمت آمیز ، اما از نوع دردناک است که ببینده را به فکر وا می دارد .

1400/01/20
|
12:22
دسترسی سریع
استودیو هشت