استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه 18:15 به مدت 105 دقیقه

گفت و گو با جواد انصافی در استودیو هشت رادیو نمایش

جواد انصافی میهمان استودیو هشت رادیو نمایش شد.

جواد انصافی در گفت و گو با استودیو هشت گفت : من از سال 50 به صورت حرفه ای كار نمایش را شروع كردم ولی به خودم اجازه نمیدادم كه لباس سیاه بازی بپوشم و می گفتم تا وقتی كه شخصیت سیاه ، سیاه بازی را كاملا نشناسم این كار را نمی كنم در این بین كارهای طنز انجام میدادم ، تا سال 53 كه پژوهش هایم در مورد شخصیت سیاه به نتایج مطلوبی رسید و كاری را در این راستا شروع كردم كه این كار در سال 54 روی صحنه رفت .
یعنی برای اولین بار نقش سیاه را در سال 54 اجرا رفتم و همزمان با این قضیه یك سیاهِ دختر هم روی صحنه آوردم ، یعنی یك نفر كه مكمل سیاه می شد را روی صحنه آوردم .
ما از سال 55 در رادیو هم فضای سیاه بازی را داشتیم و كار می كردیم ، همچنان بعد از انقلاب هم سیاه بازی ادامه داشت تا اینكه یك سری بحث هایی به وجود آمد مبنی بر اینكه سیاه دارد سیاه ها را مسخره می كند یعنی بحث تبعیض نژادی به وجود آمده بود .
در نهایت ما در جواب این مساله گفتیم اولا ، شخصیت سیاه ما یك شخصیت كاملا مثبت است و همینطور سیاه ما از دیدگاه شخصیِ خودم ، پیرو خط سیاوش ، یك اسطوره اصیل ایرانی و پاك چشم و راستگو  است .
تحلیل ما از پیروی خط سیاوش این بود كه ما وش اش یعنی صورتش را سیاه می كنیم كه سیاه وش بشود و به درجه سیاوش برسد یعنی به درجه بالایی از خلوص و پاكی برسد و بنابراین به خون خواهی سیاوش نیز لباس قرمز می پوشانیمش .
در نتیجه شخصیتی كه اینقدر صادق و راستگو است هیچ وقت نمی تواند منفی باشد .
در نهایت ما به این فكر افتادیم كه می تواند سفید باشد در نتیجه شخصیت عبدلی از آنجا به وجود آمد .
وی در ادامه افزود ؛ فرزندان خودم هم علاقه مند به همین كار هستند و این نمایش را بازی می كنند و البته در جشنواره ها نیز جایزه هم گرفته اند .
علاوه بر این همسرم هم مسئول طراحی و دوخت لباس نمایش های ما است و البته گاهی اوقات در نمایش ها نیز ایفای نقش می كند .
انصافی در آخر در مورد تجربیاتش در اكثر زمینه های هنری گفت : تجربیات من در جهت نمایش ایرانی بوده حتی پژوهش هایی كه به اتفاق همسرم انجام می دهم نیز اكثرا در همین جهت هستند كه البته این پژوهش ها كتاب هم شده اند .

1400/01/20
|
12:37
دسترسی سریع
استودیو هشت