استودیو هشت شنبه تا چهارشنبه 18:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو نمایش

استوديو هشت

گفت و گو با جواد انصافی در استودیو هشت رادیو نمایش

جواد انصافی میهمان استودیو هشت رادیو نمایش شد.

جواد انصافی در گفت و گو با استودیو هشت گفت : من از سال 50 به صورت حرفه ای کار نمایش را شروع کردم ولی به خودم اجازه نمیدادم که لباس سیاه بازی بپوشم و می گفتم تا وقتی که شخصیت سیاه ، سیاه بازی را کاملا نشناسم این کار را نمی کنم در این بین کارهای طنز انجام میدادم ، تا سال 53 که پژوهش هایم در مورد شخصیت سیاه به نتایج مطلوبی رسید و کاری را در این راستا شروع کردم که این کار در سال 54 روی صحنه رفت .
یعنی برای اولین بار نقش سیاه را در سال 54 اجرا رفتم و همزمان با این قضیه یک سیاهِ دختر هم روی صحنه آوردم ، یعنی یک نفر که مکمل سیاه می شد را روی صحنه آوردم .
ما از سال 55 در رادیو هم فضای سیاه بازی را داشتیم و کار می کردیم ، همچنان بعد از انقلاب هم سیاه بازی ادامه داشت تا اینکه یک سری بحث هایی به وجود آمد مبنی بر اینکه سیاه دارد سیاه ها را مسخره می کند یعنی بحث تبعیض نژادی به وجود آمده بود .
در نهایت ما در جواب این مساله گفتیم اولا ، شخصیت سیاه ما یک شخصیت کاملا مثبت است و همینطور سیاه ما از دیدگاه شخصیِ خودم ، پیرو خط سیاوش ، یک اسطوره اصیل ایرانی و پاک چشم و راستگو  است .
تحلیل ما از پیروی خط سیاوش این بود که ما وش اش یعنی صورتش را سیاه می کنیم که سیاه وش بشود و به درجه سیاوش برسد یعنی به درجه بالایی از خلوص و پاکی برسد و بنابراین به خون خواهی سیاوش نیز لباس قرمز می پوشانیمش .
در نتیجه شخصیتی که اینقدر صادق و راستگو است هیچ وقت نمی تواند منفی باشد .
در نهایت ما به این فکر افتادیم که می تواند سفید باشد در نتیجه شخصیت عبدلی از آنجا به وجود آمد .
وی در ادامه افزود ؛ فرزندان خودم هم علاقه مند به همین کار هستند و این نمایش را بازی می کنند و البته در جشنواره ها نیز جایزه هم گرفته اند .
علاوه بر این همسرم هم مسئول طراحی و دوخت لباس نمایش های ما است و البته گاهی اوقات در نمایش ها نیز ایفای نقش می کند .
انصافی در آخر در مورد تجربیاتش در اکثر زمینه های هنری گفت : تجربیات من در جهت نمایش ایرانی بوده حتی پژوهش هایی که به اتفاق همسرم انجام می دهم نیز اکثرا در همین جهت هستند که البته این پژوهش ها کتاب هم شده اند .

1400/01/20
|
12:37
دسترسی سریع
استودیو هشت