هزارتوی داستان پنجشنبه ها 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

چکیده هزارتوی داستان جمعه 12 دی ویلیام فاکنر

راوی داستان، محقق، مجری کارشناس: بهناز بستاندوست
کارشناس: دکتر کیهان بهمنی
گوینده: رضا عمرانی
تهیه کننده: ژاله محمدعلی

در هزارتوی این هفته از نویسندهٔ‌ آمریکایی ویلیام فاکنر، یکی از بزرگترین و پرآوازه ترین نویسندگان جهان خواهیم گفت. نویسنده‌ای برندهٔ جایزهٔ نوبل که با آثار فراوان و مهمش تاثیر مهمی روی نویسندگان بزرگی مثل مارکز، فوئنتِس و دیگران داشته است.
آثار فاکنر را از نظر ساختار به یک سمفونی تشبیه می کنند. همانطور که یک سمفونی احساسات، ضرباهنگ ، ریتم و اتمسفرهای متفاوتی را ارائه می کند ، رمان های فاکنر نیز از لحن ها و اتمسفرهای متغیر بهره می برد تا به شکلی عامدانه، داستان را بیش از آن که روی صفحات کتاب خلق کند، در ذهن و تخیل مخاطبین به تصویر بکشد. آثار فاکنر بسیار پیچیده است و مخاطب آثار این نویسنده می داند که هنگام خواندن اثری از فاکنر باید صبور باشد .
در مصاحبه ای از فاکنر پرسیده شد: «بعضی می گویند نمی توانند اثر شما را درک کنند، حتی پس از این که آن را دو یا سه بار می خوانند. شما چه راهی را به آن ها پیشنهاد می کنید؟» او در جواب گفت: «آن را چهار بار بخوانید!»
خواندن آثار او به واقع یک چالش است، اما پاداش این بازخوانی به مراتب بزرگتر از تلاشی است که برای مطالعه ی داستان هایش می کنیم.
جمعه 12 دیماه در برنامه هزارتوی داستان بهناز بستاندوست داستان «گل سرخی برای امیلی» نوشته ویلیام فاکنر را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه دکتر کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه هسه را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی به عهده ژاله محمدعلی است.

1399/10/18
|
11:24
دسترسی سریع
هزارتوی داستان