هزارتوی داستان جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو نمایش

هزارتوي داستان

هزارتوی داستان جمعه اول اسفند ماکسیم گُرکی داستان کوتاه رمان

هزارتوی داستان جمعه اول اسفند ماکسیم گُرکی داستان کوتاه رمان

در هزارتوی داستان، امشب از ماکسیم گرکی نویسنده نامدار روس خواهیم گفت. او داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و مقاله نویس انقلابی روس و از بنیان‌گذاران سبک رئالیسم سوسیالیستی بود. نویسنده‌ای که هر چند بیشتر آثارش با هدف سرعت بخشیدن و بعد تثبیت انقلاب مردم روسیه علیه حکومت تزارها نوشته شد اما آثارش از جهت ساختار ادبی و محتوا هم در ادبیات روسیه هم در جهان بسیار تاثیرگذار بود. گرکی توده‌های وسیع زحمتکشان رائ به دوستاران کتاب و ادبیات بدل ساخت. او به کشف دنیای تازه‌ای در عالم مردم فرودست جامعه دست یافت و پیام ضمنی آثارش این بود که آوارگان و ولگردان با روح زیبایی که دارند نباید از یاد انسانها فراموش شوند چرا که اینان قربانیان نظام اجتماعی ستمگرند.
او بیش از 300 داستان کوتاه و رمان‌ها نوشت و به خاطر همین آثار فراوان و پر مخاطبش، 5 بار نامزد دریافت جایزهٔ نوبل ادبیات شد.
جمعه 1 اسفند در برنامه هزارتوی داستان بهناز بستاندوست داستان «رمان » نوشته ماکسیم گرکی را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه دکتر کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.گویندگی زندگینامه گرکی را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی به عهده ژاله محمدعلی است.

1399/12/03
|
14:55
دسترسی سریع
هزارتوی داستان