رادیو نمایش پیشتاز آثار راه‌یافته به جشنواره ABU

رادیو نمایش با سه اثر برگزیده از مجموع 16 اثر رادیویی ارسالی سازمان صدا‌وسیما به جشنواره ABU ، بیشترین تعداد آثار رادیویی را به خود اختصاص داد.

1399/03/20
|
09:26

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایش كوتاه «ساعت 10:02» نوشته فرهاد امینی، مستند نمایشی«مثلث آتش» به تهیه‌كنندگی ژاله محمدعلی و نمایش بلند«عروس «گازلی گل» از مجموعه «پشت سایه شب» به كارگردانی آشا محرابی، 3 اثر از رادیو نمایش‌اند كه به جشنواره ABU امسال راه یافته‌اند.

آشا محرابی، كارگردان نمایش بلند«عروس گازلی‌گل» این اثر را كاری در ژانر وحشت عنوان كرد و افزود: مریم تاجیك نویسندگی آن را بر عهده دارد. همچنین فرهاد امینی درباره نحوه تولید نمایش كوتاه «ساعت 10:02» گفت: نمایش كوتاه «ساعت 10:02» بر اساس یك ایده صرفا صوتی شكل گرفته و با همكاری جمعی از دوستان مركز هنرهای نمایشی ضبط شده است، ایده اصلی این بود كه نمایشی طراحی شود كه صرفا متكی به صوت باشد و در مدیوم‌های دیگر قابل پخش نباشد، در واقع این نمایش تلاشی برای شكلی از تنظیم رادیویی است كه از ایده اولیه تا كل ساختار داستانی را در یك قالب كاملاً صوتی و متكی بر صدا شكل خواهد داد، به این معنا كه تمام ساختار دراماتیك اثر متكی بر یك اتفاق صوتی است.

امینی افزود: نمایش در یك خانه سالمندان اتفاق می‌افتد و با استفاده از یك عنصر دراماتیك صوتی، تنهایی یك پیرمرد را در این خانه سالمندان نشان می‌دهد. نمایش «ساعت 10:02» موفق به كسب عنوان نمایش برگزیده در سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تهران شد و حالا برای نشان دادن ظرفیت‌های نمایش كوتاه در رادیو نمایش به جشنواره ABU ارسال شده است.

در ادامه ژاله محمدعلی، تهیه‌كننده مستند نمایشی «مثلث آتش» گفت: این اثر مستندی نمایشی به نویسندگی زهرا كولیوند است. این نویسنده با مراجعه به آتش نشانی درباره حادثه پلاسكو و با افرادی كه از حادثه پلاسكو زنده مانده بودند، مصاحبه كرد و آنها یك سری فیلم و صدا از روز حادثه در اختیار رادیو نمایش قرار دادند كه از ماحصل صداهای فیلم و مصاحبه‌ها و نمایش، مستند نمایشی «مثلث آتش» تولید شد.

محمدعلی افزود: نمایش«مثلث آتش» 36 دقیقه است و كاملاً بر اساس واقعیت ساخته شده و تلاش كردیم آن را مستندگونه روایت كنیم.

دسترسی سریع