سامانه صدور مجوز اجرای تئاتر از امروز راه‌اندازی شد

مدیركل هنرهای نمایشی با حضور در برنامه "گیومه" رادیو نمایش از راه‌اندازی سامانه صدور اجرای تئاتر خبر داد.

1399/06/04
|
16:14

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، قادر آشنا مدیركل هنرهای نمایشی در برنامه "گیومه" رادیو نمایش ضمن اعلام خبر راه‌اندازی سامانه صدور اجرای تئاتر، گفت:‌ از امروز چهارم شهریور ماه، سامانه صدور مجوز یكسان در سراسر كشور افتتاح شد. زمانی كه آمدم، 9 برنامه را اعلام كردم كه در این یك سال و نیمی كه در واقع پایان دولت است و قراراست مدیر باشم، این برنامه‌ها را پیش ببرم.

مدیركل هنرهای نمایشی تأكید كرد: نكته اول اینكه تلاش كردم بدهی‌های انباشته شده هنرمندان را كه یازده میلیارد و چهارصد میلیون تومان ثبت شده انجمن هنرهای نمایشی و ثبت نشده‌هایی كه بعداً انجام شد را پرداخت بكنم و خوشحالم كه می‌توانم ادعا كنم هنرمندی نیست كه الان طلبكار ما باشد و اگر احیاناً بدهی داریم به سازمان‌ها و نهادهای دولتی است. نكته دوم استفاده از فضای مجازی برای گسترش تئاتر در فضایی است كه كرونا بر ما تحمیل كرده، ما سعی كردیم آن خلأیی كه كرونا ایجاد كرده را تغییر دهیم و به سمت فضای مجازی برویم.

وی افزود: سامانه صدور مجوز یكسان را راه‌اندازی كردیم، همانطور كه می‌دانید مركز هنرهای نمایشی محل رجوع هنرمندان برای صدور مجوز فعالیت‌هایشان است چه در تهران و چه در شهرستان‌ها و این كار بزرگی بود كه فرایند كاغذی جایش را به فرایند مجازی بدهد تا با یك دكمه، متن وارد سامانه شود.

این مقام مسئول تأكید كرد: در این راستا یكی از كارهایی كه می‌كنیم مستندسازی فعالیت‌های هنری بعد از انقلاب است مثلاً در تئاتر شهر یا در سنگلج یا سایر جاها در سال 59 تا 61 چه كارهایی به روی صحنه رفته و جزییات آن چه بوده است و با تكمیل این اطلاعات، پژوهشگران می‌توانند به راحتی به سوابق این كارها دست پیدا كنند.

قادر آشنا ادامه داد: این دقیقاً در راستای سیاست‌های وزارتخانه است كه از فضای مجازی نهایت بهره را ببریم بنابراین سعی داریم زیرساخت‌های سایت ایران تئاتر را افزایش دهیم تا به جایی برسد كه اگر زمانی خواستیم تئاترآنلاینِ یا جشنواره‌ای برگزار كنیم از آن بهره ببریم، مثل همین جشنواره عروسكی كه بار عمده‌اش بر روی فضای مجازی و فضای آنلاین خواهد بود و با توجه به كرونا بخشی از تئاتر فجر نیز ناچاراً این طور است.گام بعدی ما ارتقاء سایت ایران تئأتر است كه اطلاعات را برای هنرمندان ثبت می‌كند.

وی عنوان كرد: خود كرونا یك موضوع مهم است و بر اساس شیوه‌نامه‌هایی كه دولت ابلاغ كرده اجراها را از سر گرفتیم و تلاش كردیم بلافاصله با كارهایی كه اجرا رفته تسویه حساب كنیم و برای كارهایی كه براساس پروتكل وبا 50 در صد ظرفیت خالی در تهران و شهرستان‌ها روی صحنه می‌رود تمهیداتی در نظر گرفتیم و بخشی از آن را جبران كنیم تا هنرمندان متضرر نشوند.

قادر آشنا در ادامه افزود: در حال حاضر بر حوزه نمایشنامه‌نویسی تأكید زیادی داریم، ما در روزهای مختلفی سفارش نمایشنامه داریم كه در حال انجام شدن است و برای فتح خرمشهر، به جای جشنواره حوزه نمایشنامه‌نویسی را تقویت كردیم.

مدیركل هنرهای نمایشی در پایان گفت: اگرچه كرونا فشار آورده اما در حوزه های مختلف سفارش نمایشنامه داریم و باید یاد بگیریم با كرونا زندگی كنیم چون كرونا با ما است و اگر چه امیدوارم واكسن آن به زودی ساخته شود اما داریم بستری فراهم می‌كنیم كه شاید تا دو سال دیگر درگیر كرونا باشیم پس در حوزه زیرساختی، نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و حمایتی باید از هنرمندان‌مان در عرصه نمایش حمایت بكنیم. خوشبختانه مجموعه وزارتخانه از ما حمایت می‌كند و امیدوارم این حمایت‌ها ادامه داشته باشد و البته همكاری مجموعه رسانه‌ها، نقد و دلنوشته‌هایشان به ما كمك كند كه قدمی برای هنرمندان برداریم و اگر هم به نظر بیاید كه كار سخت بوده با همكاری و همراهی كارمندان مشكلات حل می‌شود. معتقدم باید كار را جلو برد و نباید تسلیم سختی‌ها شد كه باعث ناامیدی می‌شود.

دسترسی سریع