گرامیداشت رئیسعلی دلواری با یك نمایش

در سالروز شهادت رئیسعلی دلواری، نمایش رادیویی «شب شهریور تنگستان» از رادیو نمایش بازپخش می شود.

1399/06/11
|
19:14

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی رادیونمایش، دوازدهم شهریور ماه، روز مبارزه با استعمار انگلیسی و همچنین سالروز شهادت رئیسعلی دلواری بوشهری از مبارزان ملی ایران زمین است.

دوران جوانی رئیسعلی دلواری همزمان با جنگ جهانی اول وحضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود. وی نقشی كلیدی در قیام جنوب داشت. قیام مردم تنگستان به رهبری وی روی هم هفت سال طول كشید و در این مدت دلیران تنگستانی دو هدف عمده را دنبال می‌كردند، پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سكونت خود و جلوگیری از حركت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن.

سرانجام رئیسعلی در محلی به نام «تنگك صفر» هنگام شبیخون به قوای بریتانیا توسط فردی نفوذی به نام غلامحسین تنگكی، از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و در سن 33 سالگی در راه دفاع از وطن به شهادت رسید.

به همین مناسبت نمایش «شب شهریور تنگستان» به نویسندگی فرهاد امینی و كارگردانی مینو جبارزاده در سالروز شهادت این قهرمان ملی از رادیو نمایش بازپخش می شود.

«شب شهریور تنگستان» به تهیه‌كنندگی ژاله محمدعلی و با بازی بهناز بستان دوست، احمد شمس آصف، بهرام سروری نژاد، امیر فرحان نیا، محمد پور حسن، مهدی طهماسبی، امیرعباس توفیقی و مهرداد عشقیان، در اداره كل هنرهای نمایشی رادیو تولیدشده است و محمدرضا قبادی فر افكتور و رضا طاهری صدابردار آن هستند.

این نمایش رادیویی، دوازدهم شهریور ماه، ساعت 14:30 از رادیو نمایش بازپخش می شود.

دسترسی سریع