«فرشتگان خرمشهر» رادیویی شد/ خرج كفن و دفن دختربچه با گردنبندش

سریال رادیویی «فرشتگان خرمشهر» به قلم و كارگردانی صادق وفایی این‌ هفته از رادیونمایش پخش می‌شود.

1399/06/30
|
09:45

صادق وفایی بازیگر و كارگردان جوان تئاتر درباره سریال رادیویی «فرشتگان خرمشهر» در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: سریال رادیویی «فرشتگان خرمشهر» از امروز شنبه 29 شهریور همزمان با ایام هفته دفاع مقدس از شبكه رادیویی رادیونمایش پخش می‌شود.

وی افزود: این‌ سریال در قالب برنامه «پرده اول» ساخته شده كه آثار خروجی‌های برنامه «یك‌نمایش یك‌تجربه» را شامل می‌شود. در واقع گروه‌های برگزیده جوانی كه سال گذشته در برنامه «یك‌نمایش یك‌تجربه» دست به تولید نمایش‌های تك‌قسمتی رادیویی زده بودند، در «پرده اول» بناست سریال‌های 5 قسمتی تولید كنند و «فرشتگان خرمشهر» یكی از این‌آثار است.

این بازیگر تئاتر در ادامه گفت: طرح اولیه این‌سریال، چندی پیش در رادیو تصویب و به من اعلام شد آن را بنویسم. پس از نگارش سریال هم فرایند تهیه و تولید آن به‌سرعت طی شد تا به آنتن هفته دفاع مقدس برسد. به‌عبارتی باید اظهار خرسندی كنم كه توانستیم نمایش را در مدتی كم و زمانی بسیار فشرده كه فقط چند روز كاری را در بر می‌گرفت، آماده پخش كنیم.

وفایی درباره طرح داستانی سریال «فرشتگان خرمشهر» گفت: از چندی پیش ایده نوشتن یك كار رادیویی درباره زنانی كه در روزهای پایانی سقوط خرمشهر در این‌شهر حضور داشتند، در ذهنم شكل گرفته بود. مطالعاتی كه در این‌زمینه داشتم، سوژه‌های زیادی را پیش چشمم آورد كه آن‌ها را یادداشت كردم تا در یك كار از آن‌ها استفاده كنم. اما تعددشان مانع از این شد كه قصه‌ ها را تنها در یك‌نمایش تك‌قسمتی به كار بگیرم.

وی اضافه كرد: بنابراین منتظر زمانی ماندم كه بتوانم از این‌سوژه‌ها، سریالی رادیویی بنویسم. 90 درصد اتفاقاتی كه در این‌ سریال رادیویی رخ می‌دهند، در واقعیت در خرمشهر اتفاق افتاده‌اند و تنها یك یا 2 حادثه هستند كه آن‌ها را از جای دیگر وام گرفته‌ام. مادری كه با كشته‌شدن دخترش، گردنبد او را فروخت تا خرج كفن‌ودفنش را بپردازد، زن بارداری كه تركش شكمش را پاره كرده و سر نوزادش از شكم بیرون زده بود، پرستارها یا دكترهایی كه در خیابان‌های خرمشهر توسط عراقی‌ها به گلوله بسته شدند و نمونه‌های دیگر، همه از واقعیاتی بودند كه در نوشتن این‌نمایش 5 قسمتی رادیویی، از آن‌ها بهره‌برداری كردم.

كارگردان سریال «فرشتگان خرمشهر» گفت: در این‌كار بازیگرانی چون شقایق فتحی، سایه كبیری،‌ الهه تنهایی، فائزه رمضانی، سپیده ولی‌پور، حمیده حربی، محبوبه اسدی، فریبا قلی بك‌لو، جلال محبی و سید علیرضا وهاب‌فر از فضای تئاتر و رادیو به ایفای نقش پرداختند. افكتور، محمدرضا قبادی‌فر و صدابرادر كار نیز فرزاد شریفی بود. تهیه‌كنندگی این سریال نیز به عهده محمد اسماعیل پور بود و مهدی طهماسبی هم به‌عنوان راهنما و مشاور در كنار فرایند تولید این‌ كار حضور داشت كه از آنها ممنونم كه در كنار گروه بودند.

وی در پایان گفت: سریال رادیویی «فرشتگان خرمشهر» از امروز شنبه 29 شهریور تا روز چهارشنبه 2 مهر، هر روز ساعت 16 تا 16:30 از آنتن رادیو نمایش پخش می‌شود.

دسترسی سریع