دیگر كسی تحمل حرفهای استاد خرناس را ندارد! بازیگر می تواند مجری هم باشد؟/داریوش كاردان پاسخ داد

داریوش كاردان درباره سپردن اجرای برنامه های تلویزیونی به بازیگران در رادیو نمایش گفت:مشكلی كه ما الان با آن دست به گریبان هستیم این است كه بخاطر معروف بودن بازیگران، بدون اینكه توانایی سنجی شود،عده ای را می آورند تا مخاطب بیشتری را جذب كند

1399/07/11
|
23:50

داریوش كاردان درباره سپردن اجرای برنامه های تلویزیونی به بازیگران، می گوید: «مشكلی كه ما الان با آن دست به گریبان هستیم این است كه بخاطر معروف بودن بازیگران، بدون اینكه توانایی سنجی شود، عده ای را می آورند تا مخاطب بیشتری را جذب كنند و پشت این ماجرا هم شركت هایی هستند كه برای كسب درآمد اسپانسر می شوند و همین باعث می شود كه فرد با اینكه توانایی ندارد به نوعی ادای اجرا را درمی آورد.»

به گزارش ایسنا، داریوش كاردان از پیشكسوتان رادیو و تلویزیون در استودیو هشت رادیو نمایش حاضر شد و درباره مجری گریِ بازیگران نكاتی را مطرح كرد.

كاردان در این زمینه گفت: این مساله دو جنبه دارد؛ یكی اینكه آیا اجازه این كار را دارند و جنبه دیگر اینكه، آیا توانایی انجام این كار را دارند؟
وی افزود: این دو مورد خیلی با هم فرق دارند. در مورد اول كه جواب واضح است؛ وقتی این كار انجام شده و اتفاق افتاده، پس یعنی اجازه مجری گری داده شده است. اما توانستن، مورد دیگری است، مثل این است كه یك نفر مثلا منبت كار خوبی باشد در عین حال خطاط خوبی هم باشد؛ بنابراین كسی نمی تواند بگوید كه چون یك نفر منبت كار است پس اجازه خطاطی ندارد، این یك ظلم است، واقعیت این است كه یك نفر می تواند هم نقاش باشد، هم خطاط باشد هم صدای خوبی داشته باشد و هم چندین هنر دیگر داشته باشد و هیچ مانعی هم برایش وجود ندارد. اشكال در جایی است كه فرد توانایی انجام كار را نداشته باشد و آن را به او تحمیل كنند.

این هنرمند پیشكسوت ادامه داد: مشكلی كه ما الان با آن دست به گریبان هستیم این است كه به خاطر معروف بودن بازیگران، بدون اینكه توانایی سنجی شود، عده ای را می آورند تا مخاطب بیشتری را جذب كنند و پشت این ماجرا هم شركت هایی هستند كه برای كسب درآمد اسپانسر می شوند و همین باعث می شود كه فرد با اینكه توانایی ندارد به نوعی ادای اجرا را درمی آورد. این در حالی است كه اجرا لوازمی دارد، نوعی خاصی از توانایی را لازم دارد كه بخش زیادی از آن خدادادی است مثل بازیگری، خوانندگی، موسیقی كه یك موهبت الهی است.

كاردان در ادامه تأكید كرد: بهتر است كه هركسی كار خود را انجام دهد.
متاسفانه ما الان گرفتار چهره گرایی هستیم و اینكه یك نفر چون در عالم بازیگری موفق و مشهور بوده، می تواند مجری خوبی باشد، اما در عمل مجری بدی از آب درمی آید. حالت دیگری هم وجود دارد و آن اینكه یك نفر حتی بازیگری هم بلد نبوده و ثابت كرده كه اجرا هم بلد نیست ولی همچنان حمایت می شود و این مورد باعث می شود تا كسانی كه در زمینه اجرا توانمند هستند كنار بروند. متاسفانه این فقط در عالم اجرا نیست؛ در عالم بازیگری، اقتصاد و برخی دیگر از مشاغل هم همینطور است و بنابراین كسی سر جای خودش نیست.

او در آخر درباره طنزهای سالیان گذشته و مخصوصا شخصیت استاد خرناس گفت: علاقه مند به بازگشت این شخصیت هستم اما واقعیت این است كه حرف هایی كه در زمان گذشته گفته می شد الان دیگر تحمل شنیدن آن ها وجود ندارد، نه مسوولان و نه حتی بسیاری از مردم دیگر طاقت شنیدن آن گونه طنزها را ندارند ما در این چند سال فقط عادت كردیم به طنزهای بسیار سطحی بخندیم و در نتیجه طنزهای زمان گذشته خریداری ندارند. در آن زمان، شخصیت خرناس به گونه ای بود كه خودش را به دیوانگی می زد و در واقع بهلول بود و تمام مشكلات كشور و مملكت و وزارتخانه و همه ادارات و ارگان ها را با زبان طنز عنوان می كرد اما الان كسی تحمل شنیدن اینجور صحبت ها را ندارد.


در انتهای گفت و گوی استودیو هشت با داریوش كاردان، حمیدرضا افتخاری مدیر كل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش از او دعوت كرد تا با رادیو نمایش همكاری داشته باشد.

انتهای پیام

دسترسی سریع