حجت اشرف زاده عنوان كرد تجربه تبدیل اشعار حافظ به قطعات موسیقی

حجت اشرف زاده، خواننده از تجربه خواندن اشعار حافظ و تبدیل كردن آن ها به قطعات موسیقی و همین طور تفاوت این اشعار با شعرهای امروزی سخن گفت.

1399/07/22
|
19:01

به گزارش ایسنا، اشرف زاده در گفت و گو با استودیو هشت رادیو نمایش در ادامه مطلب بالا اظهار كرد: اگر شكل استاندارد و كهن غزل را بررسی كنیم، سعدی و حافظ طلایه داران این فرم از غزل های عاشقانه هستند؛ غزل هایی كه هر كسی به فراخور حال خودش برداشت درونی، ذاتی و احساسی از آن می كند و این غزل ها از عشق زمینی گرفته تا آسمانی را در برمی گیرد.

او گفت: ما ایرانیان از گذشته در همه حالات با حافظ انس داریم، چه بر سر سفره های هفت سین در كنار قرآن و چه در نشست های زمستانی خانواده ها، حافظ وجود داشته و این كلام بر دل مردم ماندگار شده است.

اشرف زاده در ادامه درباره تبدیل اشعار حافظ به موسیقی نیز گفت: موسیقی وقتی سوار بر كلامی به این استواری می شود، طبیعتا یك دریچه جدید از خیال، همراه با صدای یك خواننده و آهنگسازی و نوازندگی به روی شنوندگان باز می شود.

او خاطرنشان كرد: در واقع چفت و بستی كه موسیقی و شعر در كنار هم می توانند داشته باشند، دریچه خیال انگیز عاشقانه ای را برای همگان باز می كند كه بارها و بارها با اشك و لبخند، حال متفاوتی را در لحظه هایمان تجربه كردیم و در نتیجه پوست و استخوان ما با كلام حافظ عجین شده است.

به گفته وی با توجه به این صحبت ها، داشتن چند اثر در این زمینه برایش باعث افتخار است.

اشرف زاده درباره آثار تولید شده با اشعار حافظ با سبك و سیاقی جدید برای جلب توجه نسل جوان و آشنایی این نسل با اشعار حافظ گفت: اصولا هنر به ذات دارای چهارچوب بسته و متعصبانه ای نیست، اما باید كار با شناخت انجام شود تا به محتوا و جان كلام آسیبی وارد نشود كه خوشبختانه در این زمینه تمام افرادی كه در حال كار هستند، این كار را به زیبایی و درست و بجا انجام می دهند.

او ادامه داد: مطمئنم علیرغم همه بدبینی هایی كه خیلی ها به نسل جدید در مورد فاصله گرفتنشان از شعر خوب یا موسیقی خوب، دارند، برعكس نسل جدید بسیار امیدوار و بسیار خوش بین هستند و نمونه های درخشنده ای در آثار این نسل به چشم می خورد و از این بابت بسیار خوشحالم كه این ادبیات و این موسیقی خوب راه خودش را بین نسل جدید پیدا كرده است.

اشرف زاده درباره جایگاه شعر در زندگی هم گفت كه به واسطه شاگردی اش در ابتدا در خدمت استاد پرویز مشكاتیان و استاد لطفی، راه و روش انتخاب شعر برای زندگی روزمره و لحظات پیروزی، شكست، اشك ها و لبخندها و همینطور لحظات عاشقانه را آموخته است.

او یادآور شد: زبان و ادبیات ما به حدی شیرین و قشنگ است كه انسان ها برای صحبت با یكدیگر حتی در ضرب المثل ها و همینطور مراودات اجتماعی شان گاهی از تك بیت ها و تك مصرع هایی استفاده می كنند كه خودش مثل یك كتاب، حرف دارد و این دلبرانگی در جامعه ما به نسل جدید و همینطور به نسل های بعد به شكل مدرن خودش انتقال پیدا می كند و در نتیجه طبیعتا برای خودش كه از كودكی با شعر آشنا بوده و شاگرد اساتید بزرگی بوده شعر در زندگیش جایگاه ویژه ای دارد.

اشرف زاده همچنین در مورد آثار در دست تولیدش هم افزود كه در حال آماده كردن آلبومی است كه در مرحله گذراندن مراحل اخذ مجوز وزارت ارشاد است و امیدوار است كه با كم شدن اثر بیماری كرونا بر جامعه و سلامتی هموطنان عزیز و دوستداران گرانقدرش، بتواند در فرصتی بسیار نزدیك این آلبوم را منتشر كند.

دسترسی سریع