«مبارك» عروسك رسمی رادیو نمایش در سال 1402

همزمان با فرا رسیدن سال نو،«مبارك» عروسك رسمی رادیو نمایش در سال 1402 شد.

1401/12/28
|
12:55

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، سیاوش ستاری دانش آموخته دانشگاه هنرهای زیبا رشته هنرهای نمایشی كه حدود سی و دو سال است به فعالیت خیمه شب بازی می پردازد و در سال های 72 ، 73 به عنوان گوینده وبازیگر با گروه های نمایشی رادیو همكاری داشته، با حضور در رادیو نمایش از این اتفاق استقبال و بر ادامه همكاری با شبكه رادیویی نمایش تأكید كرد.
ستاری درباره ورود و فعالیتش در عرصه خیمه شب بازی گفت: رابطه من با خیمه شب بازی به زمان های خیلی قبل بر می گردد. دوران كودكی من و هم نسلانم در شب های عید به دیدن قطعات كوتاه خیمه شب بازی از تلویزیون می گذشت و "مبارك" این پسر بامزه خیمه شب بازی، شب عید خوشحالمان می كرد.
وی افزود: بعدها وقتی پانزده ساله شدم كار تئاتر را شروع كردم . یادم می آید سال 67 درنمایشنامه ای از بهرام بیضایی بازی كردم كه بر اساس فرمول خیمه شب بازی نوشته شده ولی اساسا خیمه شب بازی نیست . بعدها وارد دانشكده هنرهای زیبا شدم و گمان می كنم سال 71 بود كه توانستم برای اولین بار خیمه شب بازی اصیل را از نزدیك در پارك شهر تهران ببینم.از آن زمان چنان مسخ خیمه شب بازی شدم كه به اتفاق همسرم شروع كردیم به كار كردن روی این مقوله و همزمان شاگرد استاد احمد خمسه ای و استاد اصغر احمدی كه از اساتید بزرگ سنتی این حرفه هستند شدیم و در فرصت كوتاهی تا فوت این دو بزرگوار توانستیم به اندازه وسعمان اندكی از مهارت ها را فرا بگیریم و گرد آوری كنیم .
وی افزود: اساسا اگر قرار باشد در مورد رابطه صدا و خیمه شب بازی صحبت كنیم یك اشكال اولیه وجود دارد اینكه خیمه شب بازی یك نمایش عروسكی است كه بدون دیده شدن خود عروسك ، آنچنان مفهومی ندارد ولی از طرفی خیمه شب بازی یك نمایش ایرانی است و متكی بر بداهه گویی و به شدت موزیكال است . همین موضوع باعث می شود تا برای رادیو فرمت جذابی باشد به خصوص آن صدای جادویی سفیر در كنار دیلماج و درگیری با بابای خیمه می تواند در رادیو اثرگذار باشد.
این هنرمند یادآور شد: یكی از جذاب ترین خاطرات تاریخ خیمه شب بازی، یك صدا است با مدت زمان 20 دقیقه كه از سال 53 مانده است .آنجا استاد عزت الله انتظامی و استاد شیخ احمد خمسه ای یك خیمه شب بازی را به كارگردانی آقای باتك از كشور چك اجرا كرده اند كه بسیار صدای عجیب و غریبی دارد و به شدت تأثیرگذاراست اما متاسفانه هیچ تصویری از آن وجود ندارد و اصولا این صدا برای من همیشه جادویی بوده است.
ستاری درباره تجربه همكاری اش با رادیو نمایش در برنامه (شاد باش) گفت: تجربه ای كه با رادیو نمایش داشتم بسیارجالب بود ، از این بابت كه اصلا فكر نمی كردم بتوانیم دو برنامه سه ساعته زنده آن هم با توجه به شرایط اجرا مثل هماهنگی بین سازها و آوازعروسك ها داشته باشیم كه در آن مجری و مهمان و كارشناس حرف می زد و در عین حال نمایش به شكل زنده اتفاق می افتاد.برای من بی نهایت تجربه جذابی بود از این بابت كه اصلا باور نداشتم بتوانم در این زمان طولانی اجرا كنم .
وی افزود: این ماجرا اعتماد به نفس زیادی به من داد به واسطه اینكه اساسا برای من ترویج خیمه شب بازی یك رسالت محسوب می شود، چون حس می كنم چیزی را از دستی گرفته ام و از انجایی كه معتقدم باید آن را به دست دیگری بسپرم ، لازم است از هرامكانی استفاده كنم . قاعدتا هم رادیونمایش یك رسانه جذاب است و می تواند با ظرفیت هایی كه دارد به ترویج خیمه شب بازی و آشنایی نسل جدید با این هنرارزشمند كمك كند.
ستاری در پایان تأكید كرد : كاراكتر مبارك تقریبا صد و پنجاه سال است كه به تنه خیمه شب بازی هزار و اندی ساله ما پیوسته و من حس می كنم كه امروز یكی از سمبل های ویژه هنرهای نمایشی ایران (مبارك) است . همه دنیا نمایش عروسكی ما را به مبارك می شناسند و خیلی جذاب است اگر رادیو نمایش كه كارش ترویج فرهنگ نمایش است بتواند با استفاده از ظرفیت های این شخصیت نمایشی ، لحظات شادی را بسازد حتی لحظاتی كه می تواند عیوب جامعه را به رخ بكشد و به عبارتی زبان گویای فرهنگ ایرانی باشد و امیدوارم كه در آینده بتوانیم كارهای جذابی در این زمینه در همكاری با رادیو نمایش داشته باشیم .


دسترسی سریع