پی گیری تئاتر در استان ها سوژه «گیومه» رادیو نمایش شد

امروز در برنامه زنده رادیویی «گیومه» ، وضعیت تأتر در استان ها مورد بررسی قرار گرفت.

1399/04/30
|
12:13

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، در این برنامه محمد محمدپور مدیرکل اداره ارشاد تبریز، علی فتوحی کارگردان تئاتر تبریز، امید نیاز کارگردان تئاتر اصفهان و مجتبی رضایی کارگردان تئاتر سیستان و بلوچستان به عنوان میهمان حضور داشتند و با آنها در این باره گفت و گو شد.
محمد محمدپور مدیرکل اداره ارشاد تبریز:
ما در سال‌های گذشته در حوزه تئاتر اتفاقات خوبی را رقم زدیم.در سال ٩٧ حدود 5٠٠٠ تماشاگر داشتیم که به دیدن تئاترهای مختلف رفتند.
اتفاقات خوبی در سال‌های گذشته رخ داده است و جریان کرونا تمام محاسبات ما را به هم ریخت. در اداره کل روز دوم تعطیلی کرونا گروه بررسی خسارت‌های را تشکیل دادیم و اولین استانی بودیم که اعلام خسارت برای تئاتر را به اداره کل ارسال کردیم. همچنین به دنبال دریافت تسهیلات برای گروه‌های تئاتری استان هستیم.
وی افزود: باید شرایط خود را باید در این موضوع وفق دهیم و بیشترین خسارت‌ها نیز در حوزه تئاتر شکل گرفته و ما به دنبال اتفاقات خوبی در این موضوع هستیم.
محمدپور خاطرنشان کرد :تئاتر شهر تبریز چندسال پیش یک سالن بود و بقیه سالن‌ها قابل استفاده نبود و این ساختمان 5٠ ساله بود.با مطالعاتی که انجام دادیم متوجه شدیم این مکان مشکلات سازه‌ای دارد، و مهرماه سال گذشته کار مقاوم سازی را شروع کردیم و کار اساسی انجام دادیم.تعداد بلک باکس ها را به 4 مورد رساندیم و تئاتر شهر تبریز را سر و سامانی دادیم.
وی ادامه داد : تعدادی از مشاغل تئاتری را از محل بودجه مشاغل خانگی حمایت کردیم وهرکس که به دنبال گرفتن تسهیلات است، از طرف اداره کل ارشاد استان به او کمک می‌کنیم و مرتب تسهیلات کرونایی به آنها داده می‌شود.
مدیرکل اداره ارشاد تبریز افزود: مطالباتی که بچه‌های تئاتر دارند را پیگیر هستیم.همچنین به دنبال بیمه سه ماه اول سال هنرمندان هستم و پیگیر مطالباتشان هستیم.
وی درباره مسابقه نقش قلم گفت: این کار یکی از کارهای خوب رادیو نمایش است. نقش قلم این مسیر را که در این ایام کرونا برای خانه ماندن مردم انجام داده است و کاری بسیار ارزشمند است و ما انشالله در این ارتباط کارهای بسیاری را انجام خواهیم داد و در بحث نقش قلم نیز نمایشنامه‌های جذابی را برای این مسابقه ارسال خواهیم داد .
وی افزود: اگر از استان آذربایجان شرقی کسی در این مسابقه اول تا سوم شود از طرف اداره کل ارشاد استان نیز جوایز ویژه ای به او خواهیم داد.علی فتوحی کارگردان تئاتر تبریز
متاسفانه هنوز هیچ کمکی به گروه‌های تئاتری نشده است. ما با بچه‌های انجمن در ارتباطیم.بچه‌هایی که در سامانه‌های حمایتی ثبت نام کردند هیچ گونه حمایتی از آن‌ها نشده است. من به شخصه 6 ماه است منتظر اجرا هستم ولی امکان پذیر نیست.اتفاقاتی برای بچه‌های تئاتر افتاد که متاسفانه باعث مشکلات بسیاری شد ،به هرحال تمرکز ما در حال حاضر برای فضای مجازی است و استفاده از امکانات این بخش است.

امید نیاز کارگردان تئاتر اصفهان
برخی از استان‌ها اوضاع بهتری نسبت به استانهای دیگر دارند
اصفهان وضعیت بسیار بدی دارد.ما در اصفهان قراربود تیاتری را اجرا کنیم
و دکور خود را زدیم ولی متاسفانه اجرا کنسل شد،در اصفهان متاسفانه ادارات تئاتری به هیچ عنوان کمکی به هم نمی‌کنند.
محتبی رضایی کارگردان تئاتر سیستان و بلوچستان
ما هیج امیدی به تهران نداریم و متاسفانه تئاتر شهرستانها در وضعیت بسیار بدی قرار دارند.قرار بود برای گروه‌هایی که اجرای تئاترشان کنسل شد تسهیلاتی در نظر بگیرند ولی متاسفانه هیچ کمکی به گروه‌های نمی‌شود.ما وقتی به مسئولین تئاتر استان مراجعه می‌کنیم می‌گویند باید ببینید تهران چه کاری انجام می‌دهند ،متاسفانه هیچ اتفاقی در استان سیستان و بلوچستان برای هنرمندان تئاتری نمی‌افتد.

دسترسی سریع