رییس رسانه ملی : رادیو افتخار رسانه ملی است

حوالی ظهر ششمین روز اردیبهشت ماه ،اهالی ساختمان تاریخی ارگ رادیو، میزبان رییس سازمان صدا و سیما شدند.

1402/02/09
|
13:16

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش،در فضای دوستانه و بهاری ارگ تاریخی رادیو، جمعی از مدیران رادیو به همراه هنرمندان نمایش های رادیویی كه اغلب آنها چهره های نام آشنای هنر نمایشی كشور هستند با پیمان جبلی رییس رسانه ملی را در ساختمان قدیمی و خاطره انگیز رادیو ملاقات كردند.
رییس سازمان با ورود به حیاط رادیو،با فضایی نمایشی به كارگردانی میلاد جباری مولانا و نویسندگی محسن سوهانی مدیركل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش روبه رو شدند.
مشتی عباد، پیرمرد نمادین شیرین زبان و عامی 103 ساله و عیالوار كه در این نمایش از روز نخست باغبان رادیو بوده و شاهد عینی تمام وقایع است به رییس سازمان خوش آمد می گوید و با بیانی طنز فضای تاریخی ارگ رادیو را معرفی می كند.
رییس سازمان تحت تاثیر بازی هنرمندان قرار می گیرد و همراه با اهالی رادیو به ساختمان آرشیو می رود.
ساختمان آرشیو رادیو كه چندین سال است بلا استفاده مانده، با نمایش متفاوت هنرمندان به فضایی تاریخی بدل می شود كه حكایت از روزهای تولد رادیو دارد. فضایی كه گوشه گوشه آن صدایی ماندگارازموسیقی و نمایش تا روزهای پرالتهاب كودتای 28 مرداد را در خود به یادگار دارد و اما این حال و هوای نمایشی در اتاق تمرین بازیگران رادیو به اوج می رسد.
میرطاهرمظلومی و گروهی از هنرمندان، در حال تمرین نمایش رادیویی، « خاطرات ندیمه ها» هستند.
مظلومی كه كارگردانی این نمایش رادیویی است ضمن خوشامدگویی به رییس سازمان و معرفی هنرمندان حاضر،از ایشان می خواهد به صورت نمادین به جای یكی از شخصیت های این نمایش بازی كند كه در پی آن فضایی مفرح و دوستانه ایجاد می شود .
پس از آن پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما به همراه مدیران و هنرمندان حاضر به ساختمان تولید می روند و نمایش ادامه پیدا می كند،
حمیدرضا خزائی كه در زمان دفاع مقدس مدیریت رادیو جبهه را بر عهده داشته، به بیان خاطراتی از روزهای آغازین انقلاب و جنگ تحمیلی می پردازد و در ادامه رییس سازمان بر دیوار یكی از استودیو های تاریخی تولید ارگ عبارت «رادیو افتخار رسانه ملی است» را می نویسد .
سپس اهالی ارگ به همراه رییس سازمان در استودیو هشت رادیو نمایش دور هم جمع می شوند. حمید یزدانی ابیانه و ایوب آقاخانی به نیابت از هنرمندان رادیو ازدغدغه های سالیان خود و همكارانشان می گویند. حمید منوچهری پیشكسوت هنرهای نمایشی رادیو، دوبله و تلویزیون نیز كه این روزها درحال گذراندن دوره بیماری خود در بیمارستان است در تماسی تلفنی با پیمان جبلی رییس رسانه ملی از مشكلات هنرمندان رادیو می گوید و بیوك میرزایی ، صفا آقاجانی ، مهدی آقا محمدی ، امیر فرحان نیا وشهین نجف زاده نیز به بیان مشكلات متعدد در رادیو می پردازند .


در ادامه رئیس سازمان گفت : رادیو بی‌حاشیه‌ترین، صمیمی‌ترین و بردبارترین بخش صداوسیماست
وی همچنین با مهم خواندن جایگاه ساختمان ارگ ابراز امیدواری كرد با حمایت مستمر و دنباله‌دار رسانه ملی، بهره‌برداری از این ساختمان به سرانجام خوبی برسد.
جبلی سپس در سخنانی تقارن ماه مبارك رمضان و عید نوروز را اتفاق خاصی در رسانه دانست و گفت: این تقارن پس از 31 سال رخ داد و بركات زیادی برای رسانه ملی به همراه داشت.
وی با اشاره به دیداری كه در این ایام با پیشكسوتان رادیو داشت افزود: این دیدار برای من به یادماندنی بود چرا كه بیش از پیش با روحیه و منش اهالی رادیو آشنا شدم و شما یكی یكدانه رسانه ملی هستید، مگر چند نفر مانند شما هنرمندان وجود دارند.
رئیس رسانه ملی تواضع و همدلی میان رادیویی‌ها را یكی از ویژگی‌ هنرمندان رادیو ذكر كرد و گفت: گرمی و تواضعی كه در میان اهالی رادیو دیدم به من ثابت كرد كه صداوسیمایی ترین بخش رسانه ملی رادیوست و رسانه ملی كه با رادیو متولد شد و جان گرفت هنوز هم به اتكای این رسانه زنده مانده است.
جبلی با برشمردن ویژگی رادیو اظهار داشت: در كنار ویژگی‌هایی كه برای ماندگاری صدا بیان می‌شود باید گفت كه اهالی رادیو همچون خود این رسانه پس از كهنسالی و پیری هم تغییر نمی‌كنند و خودشان را فرزندان وفادار به رسانه می‌دانند.
وی رادیو را بی‌حاشیه‌ترین، صمیمی‌ترین و بردبارترین بخش سازمان صداوسیما توصیف كرد و گفت: این توصیفات را بدون اغراق، عمدا و با دقت انتخاب كردم چرا كه اهالی رادیو اینجا را خانه خود می‌دانند. آن‌ها عمرشان را پای رادیو گذاشته‌اند و تمام عناصر وفاداری و صمیمیت را می‌توان در بیان و چهره تك‌تك این هنرمندان مشاهده كرد.
رئیس رسانه ملی با تحسین بردباری و صبوری هنرمندان رادیو اظهار داشت: بارها از كمبودها و دستمزد اندك رادیویی‌ها گفته شده‌است و ما خود را موظف به رفع این مشكلات می‌دانیم و امیدواریم فراتر از سازوكارهای اداری به این مشكلات رسیدگی كنیم.
جبلی شرط تحول در رسانه ملی را همدلی و باور قلبی اهالی رسانه به تحول دانست و افزود: صداوسیما در صورتی دستگاه مركزی مدیریت فرهنگی خواهد شد كه اهالی آن و بدنه آن به این تحول باور داشته باشند و خود را از جنس سازمان بدانند.
وی تصریح كرد: اهالی نجیب رادیو و هنرمندان اداره كل نمایش رادیو با تعلق خاطری كه به این رسانه دارند خودشان مدیریت فرهنگی را برعهده گرفته‌اند و كمترین خطا و حاشیه را برای رسانه ملی به همراه داشته‌اند.
رئیس رسانه ملی با اشاره به ساختمان قدیمی ارگ رادیو گفت: این ساختمان حافظه تاریخی مردم ایران است كه در قلب تهران شكل گرفته‌است و در دل خود از فتح خرمشهر تا موشك‌باران، از پیروزی‌ها و موفقیت‌های ملی و میهنی را در دل خود جا داده‌است و حفظ این هویت ملی وظیفه ماست.
جبلی در پایان اظهار امیدواری كرد كه از این میراث فرهنگی توأمان ملموس و ناملموس گرانبها محافظت كرده و بخش‌هایی از این ساختمان قدیمی را به موزه رادیو تبدیل كند.

دسترسی سریع