نوای رادیو نمایش در آغاز دهمین سالگردش همچنان پرآوازه است

جمعه ،ششم تیرماه امسال، آغاز دهمین سالگرد رادیو نمایش است، یک سالگرد متفاوت که باوجود شیوع کرونا،اهالی آن نتوانستند برایش جشنی برپا کنند اما زندگی با ضبط نمایش ها و برنامه های رادیویی در رادیو نمایش ادامه دارد .

1399/04/05
|
14:15

و اما روابط عمومی رادیو نمایش ضمن شادباش ، گفت و گوهایی با برخی از هنرمندان محبوب این شبکه رادیویی انجام داده است که خواهید خواند. امید که ورود به دهمین سالگرد این شبکه رادیویی همچنان برای مخاطبان ، علاقه مندان و هنرمندان فهیم رادیو نمایش توأم با برکت ، شادابی ، سلامت و پیشرفت روز افزون باشد.

حمید رضا افتخاری مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش:
سال نو رادیو نمایش مبارک ، خوشحالیم که نزدیک به یک دهه سربلند و پر از موفقیت را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم امسال که دهمین سالگرد رادیو نمایش است ، اتفاقات خوشایندی رخ دهد.
در سال گذشته با دوستان قراری گذاشتیم که به سمت کیفی سازی آثار برویم، الحمدلله گام های خوبی برداشتیم ، البته در حوزه کیفی سازی آن هم درعرصه نمایش کارها به سرعت انجام نمی شود و حتما نیازمند زمینه سازی برای یک زیر ساخت هست اما خوشبختانه با لطف خدا همه اینها فراهم شده است و درهمین امسال کارهای کیفی بیشتری را انجام دادیم ، بارخوردش هم این است که تعداد مخاطبان ما بر طبق آخرین نظر سنجی ، چهار برابر بیشتر از قبل شده است و این نشان می دهد آنچه که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند و امیدوارم سال آینده تعداد مخاطبانمان چهار برابر دیگر نیز افزایش پیدا کند.

ایوب آقاخانی ، نویسنده ، بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی:
من مفتخرم که از نخستین لحظه هایی که این نوزاد پا به جهان گذاشت ،در کنارش بودم ،مفتخرم که اولین برنامه زنده رادیو نمایش را در کنار جشنواره نمایش های آیینی - سنتی اجرا کردم، مفتخرم که طولانی ترین برنامه رادیو نمایش را که هر شب به روی آنتن می رفت به استثنای جمعه ها به مدت چهار سال به روی آنتن بردم، مفتخرم که نمایش های زیادی برای این رادیوی محترم تولید کردم و تمام این افتخارها تنها به این دلیل ساده است که باور دارم رادیو نمایش یک سرمایه ملی و مهم است که می شود دوستش داشت و به آتیه اش امید بست و امیدوارم کنار مخاطبان وفادار رادیو نمایش دویستمین سالگرد تولدش را به هم شادباش بگوییم وتا آن زمان برکات بیشتری از طریق این شبکه رادیویی به جامعه رسانده باشیم .

آشا محرابی بازیگر ، کارگردان و نویسنده نمایش های رادیویی:
رادیو نمایش محل تلاقی هنر و اندیشه . جایگاه تجلی خیال سالروزتولدش مبارک امید که مانا باشد و ماندگار ، مدام باشد و مستدام رادیو نمایش

جهانشاه آل محمود نویسنده و سردبیر پیشکسوت نمایش های رادیویی:
رادیو نمایش همان است که ما اهالی نمایش، سالیان سال منتظر تولدش بودیم ، بابت آن تلاش ها شد تا بتوانیم این رادیو را داشته باشیم ، همین قدر می توانم بگویم که رادیو نمایش خانه تمام بچه های نمایش است.

فرشاد آذر نیا تهیه کننده و افکتور نمایش های رادیویی:
من از زمانی که وارد رادیو شدم کارم را با نمایش های رادیویی شروع کردم یعنی از سال 67 تا الان و رادیو نمایش که حدود ده سال است افتتاح شده منتهای آرزوی من بود، منی که در نمایش رادیویی بالدیم و بزرگ شدم ، دوست داشتم یک شبکه هم برای نمایش داشته باشم ولی خوب یک سری کاستی هایی دارد که باید یواش یواش رفعش کرد.
یکی از این کاستی ها به نظرم به روز بودن آن است که مستلزم یک سیستم آموزش درست و حسابی است تا تمامی عوامل این رادیو را به روز رسانی کند.
برای این کار ما می توانیم از تجربه پیشکسوت ها استفاده کنیم و اینکه ببینیم سایر کشورها چه می کنند ، یکی از خاصیت های بزرگ رادیو این است که یک رمان یا یک قصه ای را که ما تبدیل به نمایش می کنیم با سرعت بیشتری نسبت به از تلویزون و تاتر و سینما تولید می شود بنابراین باید به رمان ها و قصه های قدیمی اکتفا نکنیم و به سمت کارهای جدید و کارهایی برویم که هنوز کار نشده اند.اگر ما بتوانیم یک جای دائمی برای نمایش های رادیویی که به رادیو تاتر معروف شده است داشته باشیم و کارهای فاخر خودمان را جلوی چشم مردم به صورت دائمی اجرا کنیم باعث می شود تا شنونده و علاقه مند بیشتری پیدا کنیم که البته این کار را به صورت هفتگی یا کارگاهی و کاملا حرفه ای می توان انجام داد.

بهرام ابراهیمی بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی:
رادیو نمایش تنها رادیویی تخصصی است که کار اصلی اش نمایش است چه در تاتر ، سینما و تلویزیون و همینطور رادیو نمایش جای جذابی است که همه اینها بتوانند با آن ارتباط داشته باشند، ان شالله برنامه های رادیو نمایش و کنداکتور آن آنقدر گستره شود که همه اینها را شامل شود تا مخاطب بیشتری را جذب کنیم.

مینو جبارزاده نویسنده ، بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی
سالگرد رادیو نمایش است و این آرزوی تک تک ما بازیگران و هنرمندان در رادیو نمایش بود که روزی بتوانیم شبکه تخصصی خودمان را داشته باشیم که در آن فقط نمایش پخش شود و می دانم که مخاطبان ما هم این را دوست دارند و آرزوی من این است که بتوانیم نمایش های بلند سریال ی خیلی خیلی فاخر تولید کنیم .

ژاله محمد علی تهیه کننده نمایش های رادیویی و نویسنده :
باورم نمی شود ، که زمان انقدر زود گذشت ،تاسیس رادیو نمایش را به همه مخاطبان ودوستان وهمکارانم در رادیو نمایش تبریک می گویم.درست است که خیلی از آرزوهای ما محقق شد اما هنوز راه زیادی داریم تا به آنچه که ایده آل همه ما هست برسیم .امیدوارم روزی برسد که تمام نمایش های روز دنیا از شبکه ما پخش بشود، با نویسندگان روز دنیا صحبت کنیم و آثار آنها را در رادیو نمایش پخش کنیم و خیلی از نمایشنامه های نویسندگانمان را مطرح بکنیم چرا که نویسندگی یکی از دغدغه های من و تمام بچه های رادیو نمایش است .

جواد پیشگر نویسنده ، بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی
سالگرد رادیو نمایش را به تمام همکارانم و مخاطبین گرامی تبریک می گویم .سال ها پیش که رادیو نمایش بر اساس رویکردهای فرهنگی و اشاعه هنر فرهنگ بالنده ای که ما باید در حوزه تولید به آن توجه می کردیم افتتاح شد،خوشبختانه تلاش های بسیار فراوانی شد ودر مواقع بسیاری بازتاب های خوبی داشت و این مستلزم یک نگاه رویکرد دو سویه است چه کسانی که برنامه ریزی دراز مدت و کوتاه مدت می کنند و چه همکاران دیگر من که تلاشگر رساندن یک چنین آیتم های با کیفیتی در ارتباط با مخاطبان هستند، قاعدتا کار دشوار و سختی است که شما بتوانید نیازهای مخاطب را با آنچه که در بدنه هنرجامعه ،جاری است بسنجید و یقینا آن چیزی که نیازهای بدنه فرهنگ و هنر جامعه ما را می سازد باید یک ساخت و ساز پویا داشته باشد که رادیو نمایش قاعدتا بر همین اساس به وجود آمد، شکل گرفت و تا امروز کماکان در حال فعالیت است .آن چیزی که برای من بسیار اهمیت دارد کیفیت ساخت و ساز برنامه هاست چه در حوزه متن و چه در حوزه اجراو چه انتخاب مضامین محتوای برنامه ها .البته قاعدتا ما دچار کمی و کاستی هایی می شویم ولی تمام تلاشمان این است که با محتوای غنی بتوانیم آن کمی و کاستی ها را که گاهی به وجود می آید ترمیم کنیم و با مخاطبین خوب برنامه ارتباطات فرهنگی مناسبی برقرار کنیم.

صفا آقاجانی بازیگر نمایش های رادیویی
دلم می خواهد نمایش های رادیویی چنان ارتقاء کمی و کیفی پیدا کنند که ما احساس کنیم در سال های 75 تا 85 هستیم که هم بسیار پر شنونده بودیم و هم بسیار پرکار . هم تولیدات فاخر زیادبودند هم شنونده های بسیار فراوانی را جذب میکردند از شنوندگانی که عاشق رمان ها یا کارهای اجتماعی بودند تا شنونده هایی که دوست داشتند کارهای فلسفی ، سیاسی یا کارهایی که برای تفکر انسان چالش ایجاد می کنند را بشنوند.
این روزها مهمترین مساله ای که همه اجتماع ما با آن درگیر درگیر هستند مساله در آمد است، امیدوارم درآمدها به جایی برسد که چه کنم چه کنم نداشته باشیم ،شرمنده روی بچه و بدهکار صابحانه نشویم و امیدوارم این اتفاقا به زودی بیفتد.

بهرام سروری نژاد بازیگر ، نویسنده و کارگردان نمایش های رادیویی:
سالگرد رادیو نمایش را خدمت همه تبریک می گویم ، این رادیو نوجوانی است که امروز نیاز به بالیدن و توجه بیشتر دارد . آرزو می کنم در ماه های آینده و سال های آینده رادیو نمایش شرایط بهتری را طی کند وبه یک انسان کاملا بالغ که متفکرانه پیش می رود تبدیل شود .

میکاییل شهرستانی بازیگر ، کارگردان و نویسنده نمایش های رادیویی:
واقعیت این است که چه در شرایط فعلی رادیو نمایش و چه قبل تر که اداره کل هنرهای نمایشی رادیو بود و پیش از آن که واحد نمایش نام داشت ، باعث مباهاتم بود که بهترین سال های عمرم را در این حوزه سپری کنم .
به هر صورت می دانید که نمایش سخت ترین نوع برنامه سازی در رادیو است و کلا تئاتر پیچیده ترین نوع درام هست و طبیعتا باید آدم های زیادی در حوزه های مختلف و تخصص های مختلفش تربیت شوند و طبیعتا نباید فراموش کرد که مقوله نمایش با ما شروع نشده و با ما هم تمام نخواهد شد. پیش از ما متقدمینی بودند که سکان دار نمایش بودند که متاسفانه بسیاری از آنها پیش ما نیستند، روحشان شاد و کسانی هم که حضور دارند بایدعزت و احترامشان حفظ شود و البته خودشان هم این عزت و احترام راحفظ کنند و باید بدانیم که ما پیچیده ترین نوع برنامه سازی رادر رادیو نمایش انجام می دهیم و احتیاج به مطالعه ،کنکاش جستجو و فروتنی داریم و در عین حال نظارت درست نه اینکه بیایم خرده نمایش هایی را به عنوان تئاتر به مخاطب ارائه کنیم.
آرزو می کنم که آنچه که لایق رادیو هست و فراموش شده دوباره به یاد بیاوریم و در جهت ارتقا کیفی، کسانی را به کار بگماریم که فقط به فکر گرداندن تولیدات پیش پا افتاده تحت عنوان نمایش رادیویی نباشند و کیفیت برایشان اهمیت داشته باشد و مخاطبین رادیو که جز شریف ترین مخاطبین هستند لایق برنامه سازی های متنوع و بسیار پاکیزه هستند و ازیاد نبریم کوتاهی ما در آینده ، زمانی که نباشیم موجب قضاوت خواهد شد و امیدوارم که آن روز، این داوری، داوری درستی باشد.

و در پایان شمسی فضل اللهی بازیگر نمایش های رادیویی گفت:
با کمال خوشحالی سالگرد تاسیس رادیو نمایش را تبریک می گویم چون خوب یادم هست که چه زمانی برای راه اندازی این شبکه صحبت شد و به آقای ضرغامی گفتیم این همه نمایش رادیویی داریم پس شبکه نمایشمان کو؟ ایشان هم لطف کردند و این شبکه را راه اندازی کردند.امیدوارم بچه ها هر روز کارهای بهتری انجام بدهند و من هم فرصت کنم در این کارهای قشنگ حضور داشته باشم.

این ها تعدادی از گفت گوی روابط عمومی رادیو نمایش با هنرمندان این مجموعه رادیویی است که علاقه مندان می توانند صوت گفت و گوی آن را در اینستاگرام رادیو نمایش به نشانی radionamayesh1075@ دنبال کنند. این روزها رادیو نمایش، درنبود و فقدان بسیاری ازهنرمندان مطرح و پیشکسوتش با گرامی داشتن یاد و خاطره آنان ، همچنان به تولید آثار فاخر و برنامه های تخصصی در حوزه نمایش می پردازد، امید که در روزها و سال های آتی، این مجموعه رادیویی آثار بیشتر و تأثیرگذارتری را برای علاقه مندان رادیو نمایش تولید کند و در آخر آغاز دهمین سالگرد رادیو نمایش مبارک باد.


دسترسی سریع