سیستم توزیع کتاب در ایران یک سیستم سنتی است

برنامه زنده رادیویی «گیومه» امروز به کتاب گویا پرداخت.

1399/04/28
|
13:20

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، پیشینه‌ی کتاب صوتی در جهان به سال 1931 بر می‌ گردد که در آن سال کنگره‌ی آمریکا، برنامه‌ی کتاب سخنگو را در دستور کار قرار داد. این پروژه که کتاب برای نابینایان نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به آن‌ها برای مطالعه صورت گرفت.
در ایران کتاب گویا نخستین بار در پاسخ به نیاز نابینایان در سال 1929 توسط دکتر علی اصغر آموزگار که خود نابینا بود ارائه شد ولی به سرعت و به دلیل جذابیت مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت. هم‌اکنون کتاب گویا پدیده‌ای شناخته شده در کشورهای توسعه یافته است.
بر اسا س این گزارش، در برنامه زنده رادیویی «گیومه» که امروز به کتاب گویا پرداخت، سارا عشقی نیا مسئول کتاب گویا ایران صدا و امین نادری مسئول نشر دیجیتال انتشارات سوره مهربه عنوان میهمان حضور داشتند .در بخش دیگری از برنامه نیز حسین طاهر بخش مدیر فنی تئاتر شهر مهمان برنامه گیومه بود.
در ابتدا سارا عشقی نیا مسئول کتاب گویا ایران صدا گفت: تهیه و تولید بیش از ٣٠٠٠ عنوان کتاب گویا در ایران صدا انجام شده که ٩٩ درصد کتاب‌های نمایشی از آرشیو رادیو نمایش استفاده شده است.
وی افزود: تمرکز اصلی تولیدات سایت ایران صدا روی ادبیات داستانی است. برخی از نویسندگان را ما اصرار داشتیم که خودشان با صدای خودشان بخوانند که البته بعضی از این کتاب‌ها کیفیت لازم را نداشت.
عشقی نیا ادامه داد: ما تنها مجموعه کتاب گویا هستیم که تمام کتاب‌های تولیدمان رایگان هستندومتاسفانه هنوز روی سیستم عامل iOS انجام نمی‌شود.
وی تأکید کرد: ما برای خوانش کتاب دنبال صدای خیلی عالی نیستیم، یک خوانش خوب و دلچسب باشد.همچنین اصرار ما خوانش پیشکسوتان رادیو بود.
عشقی نیا عنوان کرد: ما در مجموعه ایران صدا تیم‌های حرفه ای و تهیه‌کننده‌های حرفه‌ای برای تولید این کتاب‌ها داریم و کاملا حرفه‌ای این تولیدات صورت می‌گیردو البته کتاب‌هایی نیز وجود دارد که ما با تیم مترجم ایران صدا ان‌ها را ترجمه می‌کنیم و به بازار عرضه می‌کنیم.
مسئول کتاب گویا ایران صدا تأکید کرد:در این ایام و پیش از سال جدید در کنار رسانه ملی مجموعه ایران صدا در قسمت کتاب گویا این مجموعه بسیار خوش درخشید و من از همه همکاران خود در این پایگاه تشکر می‌کنم.
در بخش دیگری از برنامه امین نادری مسئول نشر دیجیتال انتشارات سوره مهر گفت: سوره مهر از سال ٩٠ با توجه به تغییراتی که در حوزه نشر اتفاق افتاد و با توجه به قالب های جدید در این راستا کتاب الکترونیک و کتاب صوتی وارد عرصه شد وبا توجه به بضاعت‌های محدود رسانه‌‌ای هنوز جای خود را در بازار پیدا نکرده است.
نادری افزود: ما با رعایت حقوق مولف و ناشر تولید و عرضه را آغاز کردیم و با همکاری با رادیو نمایش کتاب‌ها را به بازار عرضه می‌کنیم.
وی گفت : با توجه به عناوین بالای انتشارات سوره مهر اولویت ما تبدیل و تغییر فرمت کتاب‌های انتشارات سوره مهر است و البته با ناشرهای دیگر هم همکاری داریم.
نادری تاکید کرد: سیستم توزیع در ایران سیستمی سنتی است و کتابفروشی های شهرستان‌ها اولویت را به کتاب‌های عمومی نمی‌دهند و بیشتر کتاب‌های درسی را توزیع می‌کنند .این بخش به عنوان مکمل در بازار وجود دارد تا کسانی که به آن آثار دسترسی ندارند بتوانند از آنها استفاده کنند.
در بخش دیگری از« گیومه» حسین طاهربخش مدیرفنی تئاتر شهر مهمان برنامه بود که درباره منبع آبی که قرار است در محوطه تئاتر شهر جانمایی شود گفت: با کمکی که دوستان انجام دادند این منبع که قرار بود در کنار تئاتر شهر جانمایی شود و به برق تئاتر شهرنزدیک بود. جابجا شد و در حال حاضر قرار شد منبع با فاصله ده متر به صورت افقی قرار بگیرد و زاویه قرار گرفتن آن تغییر یافت.
وی افزود: خیلی تلاش شد که جای دیگری را برای جای‌گذاری این منبع انتخاب کنیم اما شهرداری جای دیگری را نتوانست پیدا کند ولی کمی فاصله گرفت.
مدیرفنی تئاتر شهر در پایان گفت : طبق شنیده ها این منبع ضد انفجار است و مخصوص زلزله استفاده می‌شود و طبق قول‌های داده شده قرار است چند چاه در کنار این منبع زده شود تا مشکلی پیش نیاید.

دسترسی سریع