‎رضا درستکار: فیلم «شطرنج باد» مانند جواهری در تاریخ سینمای ایران می‌درخشد

چند روز پیش خبری مهم برای سینمای ایران در سطح جهانی بر روی تارنماها قرار گرفت که جای بررسی و تحلیل دارد. بخش محبوب «کلاسیک‌ کن» امسال هفدهمین دوره خود را با نمایش برخی از فیلم‌های خاطره‌انگیز و ماندگار تاریخ سینما جشن می‌گیرد.

1399/04/29
|
11:13

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، خبر حائز اهمیت این بود که از ایران نیز فیلم «شطرنج باد» ساخته محمدرضا اصلانی، و به تهیه کنندگی بهمن فرمان آرا ، در این بخش حضور دارد.
برنامه یکشنبه گیومه نیز در روز یکشنبه به این موضوع پرداخت.
مهمانان این برنامه آقایان رضا درستکار منتقد سینما، رائد فریدزاده دبیرکل بخش بین الملل سازمان سینمایی، ایزد مهرآفرین منتقد سینما و پرویز جاهد فیلمساز و مدرس سینما بودند.
در ابتدا رضا درستکار منتقد سینما گفت: همیشه رسانه‌ها جز اصلی جشنواره کن هستند.
بازار کن، جریان هنری از همه کشورها، و مردمی که کن را دنبال می کنند، از ستون های اصلی دیگر جشنواره کن هستند.
جشنواره کن به سینمای ما خیلی خدمت کرده است و عباس کیارستمی محصول کن است.
همیشه کن بهترین فیلمسازها را انتخاب می‌کند که فلاسفه سینمای دنیا هستند .
درستکار افزود: کن به نوعی یک دبیرخانه دائمی دارد و از فردای جشنواره امسال، سال آینده را آغاز می‌کند.کن به خوبی همه اخبار را دنبال می‌کند و می‌توان گفت کن یک مولتی فستیوال است و همه چیز را رصد می‌کند و به همین دلیل جز اولین جشنواره های بود که کار خود را امسال به دلیل کرونا کنسل کرد .
وی ادامه داد: شطرنج باد در مرکز گسترش سینمای ساخته شد و همان زمان برای ساخت این فیلم امکانات خاص فراهم شد.یکی از مهمترین فیلم‌های خوب تاریخی ایران همین فیلم شطرنج باد است.در آن دوران اکران ناموفقی داشت ولی بعد از انقلاب اسلامی سینماگران به اهمیت این فیلم پی بردند.
درستکار تأکید کرد: این اتفاق که شطرنج باد در این فستیوال حضور دارد بسیار اتفاق مهمی است.این فیلم مثل جواهری در تاریخ ایران می‌درخشد.
در بخش بعدی برنامه رائد فرید زاده دبیر بخش بین الملل سازمان سینمایی گفت:
حضور در عرصه‌های بین‌المللی فیلمی از ایران باعث مباهات فرهنگ و هنر ایران است.
این فیلم در جشنواره لومیر اکران خواهد شد .
فرید زاده افزود: بنیادی که این فیلم را ترمیم کرده است از طرف مارتین اسکورسیزی انجام شده است و مشخص نیست که آیا این فیلم در اختیار خانه فیلم ایران قرار خواهد گرفت یا خیر.


ایزد مهرآفرین منتقد سینما مهمان دیگر برنامه بود که درباره این فیلم گفت:
این فیلم با توجه به احاطه فیلم‌های فارسی در سینمای ایران، فیلمی بسیار مهم است
و این نشان‌دهنده قدرت سینمای ایران است و فیلمی است که نشان می‌دهد فیلمسازان ایران حرفی برای گفتن داشته‌اند.
وی افزود: این فیلم در زمان خود مورد بی‌توجهی مخاطبان خود قرار گرفت ولی به مرور توانست جای خود را محکم کند و اینکه در آن زمان با استقبال مخاطب روبرو نشد نکنه منفی نخواهد بود.
فرید زاده در آخر گفت: جشنواره هم به معیار مخاطبین توجهی ندارد و بیشتر نگاه هنری به این موضوع دارد.کن نیز به دنبال فیلم ایرانی است و آن‌ها به دنبال اندیشه و نگاه ایرانی هستند .
در بخش آخر برنامه پرویز جاهد مدرس و فیلمساز مهمان گیومه بود وی درباره فیلم شطرنج باد و جشنواره کن گفت:بخش واحد کلاسیک کن فیلم‌هایی که ارزش سینمایی دارند و فیلم‌هایی که روی آنها کار شده است و فریم به فریم اصلاح نور و رنگ صورت گرفته است و نسخه‌های ترمیمی و اصلاحی آن فیلم‌ها در جشنواره نمایش داده می‌شود
جاهد افزود: خیلی از فیلم‌ها هستند که زمان بر روی آنها اثر می‌گذارد و نگاتیوهای آن‌ها از بین می‌رود و اگر موزه‌های سینمایی نباشند که آن‌ها را نجات دهند آن فیلم‌ها از بین خواهد رفت.فیلمی مانند شطرنج باد که خطر نابودی داشت ،فیلمی بود که در یک دوره تاریخی خاص ساخته شد و خیلی کم دیده شد.
جاهد گفت: کن برای تمام دنیا مهم است و یک فستیوال منحصر به فرد در دنیا است.
این جشنواره یکی از قدیمی ترین فستیوال‌های جهان و محل کشف استعدادهای خلاق سینمای دنیاست.شاید بتوان گفت شهرت سینمای ایران نیز به نوعی مدیون کن است.
پرویز جاهد در آخر گفت: هر فیلمسازی آرزو دارد که فیلمش در این جشنواره نمایش داده شود و کن نه تنها فیلم‌ها را نشان می‌دهند بلکه حمایت نیز می‌کند و خود فستیوال یک اتفاق سینمایی بزرگ است که متاسفانه امسال آن را نداریم.

دسترسی سریع