نگاهی به رمان«به جای دیگری» در رادیو نمایش

برنامه رادیویی «نقد و نمایش» این هفته به رمان «به جای دیگری» نوشته مصطفی خرامان با تنظیم رادیویی و کارگردانی جواد پیشگر پرداخته است.

1399/05/20
|
11:04

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، در طول هفته در برنامه «نقد و نمایش» ، ابتدا نمایشی رادیویی بر اساس یک رمان پخش شده سپس با حضور منتقد برنامه ، آن اثر مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
کتاب «به جای دیگری» نوشته مصطفی خرامان در سال 1374 توسط انتشارات قدیانی در ژانر دفاع مقدس به بازار عرضه شد. کتاب حاضر، رمانی آمیخته با خاطرات جبهه و جنگ برای نوجوانان است.این کتاب در سال 1375 نیز از سوی وزارت ارشاد اسلامی کتاب برگزیده سال اعلام گردید. اما بنا بر گفته های آقای خرامان باید بخش ادبیات کودک و نوجوان از جایزه کتاب سال مجزا شود و جایزه ای مستقل برای آن در نظر گرفته شود. درست مانند کاری که در حوزه ادبیات داستانی بزرگسال انجام شده است. در این شرایط کتاب‌های کودک و نوجوان از نظر حجم با خودشان مقایسه می‌شوند نه با آثار بزرگسال.
براساس این گزارش ، مصطفی خرامان متولد 1334از نویسندگان داستان کوتاه و رمان و همچنین از پرکارترین نویسندگان کشورمان است. وی برای نوشتن داستان‌هایی نوجوانان بیشتر شناخته شده است و تاکنون مسئولیت های بسیاری در حوزه ی فرهنگ و ادبیات عهده دار بوده. او سال‌ها قبل از انقلاب وارد عرصه نویسندگی شد، اولین بار در سال 60 بود که داستان کوتاهی از وی در جنگ داستانی حوزه ی هنری به چاپ رسید. کارهای تألیفی بسیاری انجام داده و عمده فعالیتش در عرصه ادبیات کودک و نوجوان است.
وی می‌گوید: در چند سال اخیر ادبیات ما نویسنده ماندگاری را معرفی نکرده است و تا زمانی که ادبیات خود را باور نکنیم، جایگاهی جهانی نخواهیم داشت. به اعتقاد او، زیرساخت‌هایی که می‌تواند نیروی جوان برای ادبیات کودک ‌و نوجوان تربیت کند، غایب است. در کنار این انگیزه‌های کافی هم وجود ندارد که نیروی جوان را جذب کند.
گفتنی است : علاقه مندان می توانند تا پایان هفته این رمان را با تنظیم رادیویی و کارگردانی جواد پیشگر ، تهیه کنندگی محمد مهاجر، صدابرداری ، محمدرضا محتشمی، افکتوری محمدرضا قبادی فرو با هنرمندی مهین نثری، صفا آقاجانی، شهین نجف زاده، شمسی صادقی، مهرخ افضلی، بهناز بستان دوست، حمید منوچهری، عبدالعلی کمالی، محمد پورحسن، شهریار حمزیان،محمدآقامحمدی، مسعود زنوزی راد، محمدرضاعلی، سینا نیکوکار، بیوک میرزایی، مجتبی طباطبایی، عباس شادروان، رامین پورایمان، علی میلانی، حمید یزدانی و مهرداد مهماندوست تا 24 مرداد هر شب ساعت 22:30 به مدت 45 دقیقه از رادیو نمایش دنبال کنند ، همچنین در پایان نمایش رضا آشفته با حضور منتقد میهمان دکتر پژمان دادخواه این اثر را نقد و بررسی می کند.
مینو جبارزاده مجری، رضا آشفته منتقد و کارشناس و انسیه سمیع پور تهیه کننده برنامه رادیویی «نقد و نمایش» هستند.

دسترسی سریع