قادر آشنا در رادیو نمایش : سامانه صدور مجوز اجرای تئاتر از امروز راه اندازی شد

قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی با حضور در برنامه «گیومه» رادیو نمایش از راه اندازی سامانه صدور اجرای تئاتر خبر داد.

1399/06/04
|
14:19

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش،قادر آشنا ضمن اعلام این مطلب افزود: از امروز چهارم شهریور ماه، سامانه صدور مجوز یکسان درسراسر کشورافتتاح شد.
وی ادامه داد: زمانی که آمدم، 9 برنامه را اعلام کردم که در این یک سال و نیمی که در واقع پایان دولت است و قراراست مدیر باشم.، این برنامه ها را پیش ببرم .
مدیر کل هنرهای نمایشی تأکید کرد: نکته اول اینکه تلاش کردم بدهی های انباشته شده هنرمندان را که یازده میلیارد و چهارصد میلیون تومان ثبت شده ی انجمن هنرهای نمایشی و ثبت نشده هایی که بعدا انجام شد را پرداخت بکنم و خوشحالم که می توانم ادعا کنم هنرمندی نیست که الان طلبکار ما باشد و اگر احیانا بدهی داریم به سازمان ها و نهادهای دولتی است.
نکته دوم استفاده از فضای مجازی برای گسترش تاتر در فضایی است که کرونا بر ما تحمیل کرده است ،ما سعی کردیم آن خلایی که کرونا ایجاد کرده را تغییر دهیم و به سمت فضای مجازی برویم .
وی افزود: در این راستا ، سامانه صدور مجوز یکسان را راه اندازی کردیم ،همانطور که می دانید مرکز هنرهای نمایشی محل رجوع هنرمندان برای صدور مجوز فعالیت هایشان است چه در تهران و چه در شهرستان ها و این کار بزرگی بود که فرایند کاغذی جایش را به فرایند مجازی بدهد تا با یک دکمه، متن وارد سامانه شود .
این مقام مسوول ادامه داد: در این راستا یکی از کارهایی که انجام می دهیم مستند سازی فعالیت های هنری بعد از انقلاب است مثلا در تاتر شهر یا در سنگلج یا سایر جاها در سال 59 تا 61 چه کارهایی به روی صحنه رفته و جزییات آن چه بوده است و با تکمیل این اطلاعات ، پژوهشگران می توانند به راحتی به سوابق این کارها دست پیدا کنند.
قادرآشنا ادامه داد: این دقیقا در راستای سیاست های وزارتخانه است که از فضای مجازی نهایت بهره را ببریم بنابراین سعی داریم زیر ساختهای سایت ایران تئاتر را افزایش دهیم تا به جایی برسد که اگر زمانی خواستیم تاتر آنلاین آفلاین یا جشنواره ای برگزار کنیم از آن بهره ببریم ،مثل همین جشنواره عروسکی که بار عمده ش بر روی فضای مجازی و فضای آنلاین خواهد بود وبا توجه به کرونا بخشی از تاتر فجرنیز ناچارا این طور است .گام بعدی ما ارتقاء سایت ایران تأتراست که اطلاعات را برای هنرمندان ثبت می کند.
وی عنوان کرد : خود کرونا یک موضوع مهم است و بر اساس شیوه نامه هایی که دولت ابلاغ کرده اجراها را از سر گرفتیم وتلاش کردیم بلافاصله با کارهایی که اجرا رفته تسویه حساب کنیم و برای کارهایی که براساس پروتکل وبا 50 در صد ظرفیت خالی در تهران و شهرستان ها به روی صحنه می رود تمهیداتی در نظر گرفتیم و بخشی از آن را جبران کنیم تا هنرمندان متضرر نشوند.
قادر آشنا در ادامه افزود: در حال حاضر بر حوزه نمایشنامه نویسی تأکید زیادی داریم ، ما در روزهای مختلفی سفارش نمایشنامه داریم که در حال انجام شدن است وبرای فتح خرمشهر،به جای جشنواره حوزه نمایشنامه نویسی را تقویت کردیم .
مدیر کل هنرهای نمایشی در پایان گفت: اگرچه کرونا فشار آورده اما در حوزه های مختلف سفارش نمایشنامه داریم وباید یاد بگیریم با کرونا زندگی کنیم چون کرونا با ماست و اگر چه امیدوارم واکسن آن به زودی ساخته شود اما داریم بستری فراهم کی کنیم که شاید تا دو سال دیگردرگیر کرونا باشیم پس در حوزه زیرساختی، نرم افزاری، سخت افزاری و حمایتی باید از هنرمندانمان در عرصه نمایش حمایت بکنیم .خوشبختانه مجموعه وزارتخانه از ما حمایت می کند و امیدوارم این حمایت ها ادامه داشته باشد و البته همکاری مجموعه ی رسانه ها ، نقد و دلنوشته هایشان به ما کمک کند که قدمی برای هنرمندان برداریم و اگر هم به نظر بیاید که کار سخت بوده با همکاری و همراهی کارمندان مشکلات حل می شود.معتقدم باید کار را جلو برد و نباید تسلیم سختی ها شد که باعث ناامیدی می شود.

دسترسی سریع