گزارشی از آثار هنرمندان سمیرم در «استودیو هشت» رادیو نمایش

سعید سلیمانیان در گفت و گو با رادیو نمایش به مناسبت روز ملی روستا و عشایر به ارائه گزارشی از هنرهای هنرمندان عشایرِ سمیرم پرداخت .

1399/07/16
|
13:10

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش ، سعید سلیمانیان رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمیرم در گفت و گو با استودیو هشت به مناسبت روز ملی روستا و عشایر از هنرهای هنرمندان عشایرِ سمیرم گفت : سمیرم هم در حوزه گردشگری و هم در حوزه صنایع دستی جزء شهرستان های برتر استان اصفهان است . در حوزه صنایع دستی ما روستاهایی را داریم که بافندگانی در این روستاها حضور دارند که هنر و ذوق و سلیقه آنها و نقش هایی که در کارهایشان میزنند ، امروز زبانزد کشور و استان است ،همچنین روستاهایی را داریم که امروز به عنوان روستای ملی صنایع دستی در سطح کشور شناخته شده است.
وی ادامه داد : در سال 1398 روستای مهرگرد ما به عنوان روستای ملی صنایع دستی در رشته بافته های داری انتخاب شد ، روستایی که هنرمندان آن با ذوق و سلیقه ، هنر بسیار زیبایشان را در معرض نمایش گذاشتند تا ما بتوانیم امروز این روستا را در رشته بافته های داری با بیش از 200 نفر هنرمند در 60 کارگاه صنایع دستی ، به عنوان یکی از روستاهای صنایع دستی در حوزه بافته های داری معرفی کنیم .
سلیمانیان در مورد روش شناسایی 300 هنرمند عشایر نیز گفت : عشایر ما در قالب 4000 خانوار عشایری و روستایی هستند که بعضی از آنها در سال های اخیر متمرکز شده اند و بعضی از آنها هنوز به صورت ایل و به صورت کوچ نشین وارد شهرستان سمیرم می شوند . خانم های هنرمند این روستا هنرهایی را به نمایش می گذارند که از گذشتگان خود به ارث برده اند.
وی افزود : ما با همکاران و مسئولین بخش ها و روستاها ، تک به تک ، این هنرمندان را شناسایی کردیم و برایشان کارت های فنی حرفه ای و کارت های صنایع دستی صادر کردیم ، کار خیلی از آنها اینقدر شاخص است که توانسته اند در سال های اخیر حتی در مسابقات بزرگ و رشته هایی که باید نشان ملی مرغوبیت بگیرند ، شرکت کنند در نتیجه ما توانسته ایم در سطح بین المللی با چهار نشان بین المللی و 33 نشان ملی مرغوبیت ، هنر این هنرمندان را در سطح کشور و استان به نمایش بگذاریم .
سلیمانیان در جواب به این سوال که آیا کارگاهی شدن هنر عشایر با کوچ نشین بودن آنها در تناقض نیست ، گفت : ما اعتقاد داریم که عشایر دارای ظرفیت های بسیار بالایی هستند و همچنین اعتقاد داریم هر چادر عشایری یک جاذبه گردشگری است ، هنرمندان ما در فصل ییلاق در شهرستان سمیرم هنر زیبایشان را به نمایش می گذارند و در فصل قشلاق در مناطقی از جنوب کشور هنرهایشان را به نمایش می گذارند .
وی درپایان گفت : کارگاه های ما دائما در شهرستان سمیرم نیستند .ما هم هنرمندان خود را می شناسیم و هم از آنها حمایت می کنیم چه در زمانی که در شهرستان سمیرم حضور دارند و چه در زمانی که کوچ می کنند و در فصل قشلاق هستند .در هردو صورت با شهرستان های مبدا و مقصد ، همراه هستیم تا این هنر را همانطور که از گذشتگان به ارث برده اند و امروز دارند ، به آیندگان انتقال دهیم .

دسترسی سریع