در نشست خبری نوروزی رادیو نمایش چه گذشت ؟

برنامه های ویژه نوروز1400 رادیو نمایش در نشستی خبری ، با حضورمحسن سوهانی مدیر رادیو نمایش ، ایرج نوذری ، امین زندگانی از هنرمندان نام آشنا، سید احمدرضا صدر مدیر روابط عمومی معاونت صدا و دیگر مدیران رادیو نمایش به صورت مجازی برگزار شد.

1399/12/25
|
22:51

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، دراین نشست محسن سوهانی با اشاره به جایگاه رادیو نمایش گفت: قواعد رسانه عوض شده است، برای همین ما نیز باید انقلاب رسانه‌ای را جدی بگیریم اما رشد نامتوازنی که در حوزه رسانه داریم ما را از دستیابی به اهدافمان کمی دور کرده است. در دوره تازه فعالیت رادیو نمایش تلاش شده است پلی میان پیشکسوتان و نسل جوان ایجاد کنیم. به همین نسبت به ادبیات فاخر و ارزشمند ایران و جهان بیش‌ازپیش توجه خواهیم کرد.
وی ادامه داد: توجه به دغدغه‌های روزمره مردم با نگاهی هوشمندانه، محور دیگر فعالیت رادیو نمایش خواهد بود. از سوی دیگر به‌دوراز سیاه نمایی، توجه به گونه‌های متنوع را در دستور کار قرار داده‌ایم.
با سیاه‌نمایی مشکل دارم
مدیر رادیو نمایش تأکید کرد: نگاهمان به برنامه‌های رادیو نمایش، همه رنگ‌ها را پوشش می‌دهد. در این میان به ادبیات ایران و جهان نیز خواهیم پرداخت، البته متاسفانه چند وقتی این موضوعات فراموش شده بود، اما تلاش خواهیم کرد تا میراث ادبی را بیشتر مدنظر قرار دهیم. یک نکته را در تولیدات نیز مد نظر قرار داده‌ایم. آنهم اینکه با سیاه‌نمایی مشکل دارم، چون معتقدم برنامه‌های رادیو و تلویزیون باید به بیننده امید دهد.
وی در پاسخ به سوال ایکنا مبنی بر اینکه برخی انتقادات پیرامون نادیده گرفتن حق مولفان برای برنامه های رادیو نمایش وجود دارد، بیان کرد: این چالش در حوزه نمایش همیشه وجود دارد به هر حال برخی مواقع خلاقیت ممکن است به ذهن دو نفر برسد اما به شخصه سعی می‌کنیم حقوق مولف را رعایت کنیم. در دوره من حساسیت بالا صورت می‌گیرد تا حق هیچ مولفی پایمال نشود.
در بخش دیگری از این نشست ایرج نوذری از هنرمندان پیشکسوت و چهره به عنوان یکی از مجریان برنامه نوروزی رادیو نمایش در سال جدید گفت: خوشحالم که رادیو از حضور یک مدیر جوان سود می‌برد، چون حضور جوانان باعث می‌شود، ایده‌های جوان شکل بگیرد. این اتفاق در رادیو نمایش نیز به خوبی دیده می‌شود. امیدوارم این اتفاق در دیگر شبکه‌های رادیویی نیز رخ دهد.

در ادامه مدیر رادیو نمایش همچنین از تدارک ویژه این شبکه رادیویی برای نوروز 1400 گفت و تصریح کرد: با پنج اثر رادیویی ویژه‌های نوروز را برای شنوندگان ارائه داده‌ایم.

سوهانی با اشاره به نمایشنامه‌ای که از امشب به قلم خودش روی آنتن می‌رود، افزود: نمایش طنز «چه کسی از آخوندها می‌ترسد؟» به کارگردانی ایوب آقاخانی در این شب ها به روی آنتن می رود، سال 89 این نمایشنامه را نوشتم و کار استراتژیکی محسوب می‌شود و بعد از مدتی آن را در سال 91 بازنویسی کردم. این اثر توسط مجید دین‌دار تنظیم رادیویی شده است.

سوهانی تصریح کرد: فیلم‌نامه این نمایش پاسخی به فیلم Rose Water در هالیوود است و در این نمایش فریدون محرابی، صفا آقاجانی و جواد پیشگر بازی می‌کنند.
وی عنوان کرد: طنز سیاسی جایگاه خاصی در رسانه ملی دارد و در رادیو ما کم‌تر کاری را داشتیم که وارد این موضوع بشود و به‌نوعی طنز سیاسی– اجتماعی باشد که امیدوارم این سریال برای مخاطبان جذاب باشد.
وی همچنین به دعوت از هنرمندان و بازیگران برای اجرا و بازیگری در رادیو نمایش اشاره کرد و گفت: با دعوت از ایرج نوذری و امین زندگانی دو ویژه‌برنامه نوروزی را همراه این دو هنرمند روی آنتن خواهیم برد.
«صندلی داغ»
سوهانی همچنین با اشاره به برنامه «صندلی داغ» گفت: رادیو نمایش تصمیم گرفت «صندلی داغ» را به شکلی تازه برای مخاطبان خود تولید کند و نوروز امسال برنامه «صندلی داغ» با حضور چهره‌های مختلف و با سبک و سیاقی متفاوت روی آنتن رادیو نمایش می‌رود.
مدیر رادیو نمایش تصریح کرد: گفت‌وگوهای چالشی و سخت که به‌هارد تاک معروف هستند، می‌تواند در رادیو احیا شود. در این برنامه چهره‌های شاخصی روی صندلی داغ می‌نشینند و به سؤالات چالشی مجری پاسخ دهند.
وی درباره اجرای این برنامه نیز گفت: اجرای برنامه را از اول فروردین در 14 قسمت به ایرج نوذری سپردیم و قرار است مهمانان در مقابل چالش‌های ایرج نوذری بنشینند و به سؤالات او پاسخ دهند. ما به این بهانه یادی کردیم از زنده‌یاد منوچهر نوذری که یکی از نخبگان همه‌فن‌حریف رادیو و تلویزیون بود و خاطرات ماندگاری برایمان خلق کرد. در این برنامه ایرج نوذری میزبان مهمانان مختلفی از بازیگران و کارگردانان تا سیاستمداران و ورزشکارانی است که به سؤالات صریح و شفاف او پاسخ خواهند گفت.

«شب آرام»

سوهانی با اشاره به برنامه «شب آرام» با اجرای امین زندگانی تأکید کرد: «شب آرام» برنامه‌ای گفتگو محور و شبانه است که ساعت 23 به مدت یک ساعت روی آنتن رادیو نمایش می‌رود. فضای این برنامه در حوزه فرهنگ و هنر است و تلاش کرده گفتگوهای صمیمانه درباره موضوعات روز جامعه ارائه دهد.

مدیر رادیو نمایش درباره دلیل انتخاب امین زندگانی به‌عنوان مجری این برنامه نیز یادآور شد: امین زندگانی در سیما جایگاه خاصی دارد و امیدواریم در رادیو نیز با او همراه باشیم. او سواد بالایی در حوزه رسانه دارد و از تجربه بالایی در حوزه آثار نمایشی برخوردار است و لحن و ادبیات و سواد او باعث شد اجرای برنامه را به او پیشنهاد کنیم.
نگاه به فرهنگ ایرانی در «تخت ترنا»
مدیر رادیو نمایش افزود: برنامه‌ای تحت عنوان «تخت ترنا» را در ایام نوروز اجرا خواهیم کرد. در این برنامه برای اولین بار شاهد بازی رادیویی خواهیم بود. این بازی از ریشه‌های ایرانی گرفته شده است. در این کار شاهد یک جنگ به تمام معنای ایرانی خواهیم بود. در هر قسمت نیز یک مهمان از چهره‌های سرشناس خواهیم داشت.
یکی از کارهایی که برای اولین بار انجام دادیم، تولید نمایش رادیویی تعاملی است. مخاطب با حوزه تعاملی در تئاتر و سینما آشناست، اما در رادیو برای اولین بار است که این اتفاق می‌افتد. در عصر حاضر باید جنبه‌های تعاملی را رعایت کرد. ما بررسی کردیم که چطور می شود در نمایش رادیویی این تعامل را داشته باشیم.

سوهانی تصریح کرد: تورنا بازی قدیمی ایرانی است. در هر قسمت یک مهمان از چهره‌های محبوب داریم که وارد یک نمایش می‌شود که در دوران پهلوی اول می‌گذرد. قصه معمایی است و در ادامه، ما پایان نمایش را بر عهده مخاطب می‌گذاریم که می‌تواند از طریق درگاه‌های ارتباطی حدس بزند و برنده جایزه شود. ما طبق آنچه بیشترین رأی را آورده است، پایان را رقم می‌زنیم.

وی ادامه داد: «مضحکه‌های اهل طرب» دیگر برنامه‌ای است که در نوروز روی آنتن خواهد رفت. در این برنامه فضای با نشاطی ایجاد خواهد شد تا مخاطب از شنیدن آن لذت برد. در ضمن برای زمان سال تحویل نیز برنامه‌ای بسیار شاد با اجرای یکی از چهره‌های سرشناس روی آنتن خواهیم برد.
سوهانی با بیان اینکه مبنای تولیدات رادیو نمایش انقلاب است، گفت: مبنای کار ما بر اساس آرمان‌های انقلاب شکل گرفته است، اما دایره مدارمان در رادیو نمایش تمام مردم ایران است. در ضمن تلاش می‌کنیم تا آرمان انقلاب را به واسطه کارهای نمایشی منتقل کنیم.
وی درباره برنامه‌های مناسبتی رادیو هم چنین توضیح داد: برای نیمه‌شعبان نیز برنامه اختصاصی داریم. «باران نور» عنوان برنامه‌ای است که به صورت ویژه به بحث ظهور خواهد پرداخت.


فرصتی دوباره با رادیو نمایش

در ادامه ایرج نوذری با اشاره به خاطرات کودکی‌اش از رادیو گفت: برای من ساختمان ارگ رادیو همواره الهام‌بخش و بخشی از کودکی‌ام بود. کودکی من در کنار پدرم در این فضا شکل گرفت و خوشحالم که این برنامه با همان سیاق تصویری در رادیو روی آنتن می‌رود و من سهم مهمی در آن دارم.

وی درباره ویژگی‌های این برنامه گفت: تلاش کردم در این برنامه با مهمان راحت و صمیمی‌باشم، فضای برنامه را برای مخاطب چالشی و جذاب جلو ببرم تا همانند اسمش گفت‌وگوی داغ و دل‌چسبی روی آنتن برود.

نوذری درباره انتخاب میان بازیگری در تلویزیون و رادیو متذکر شد: در عالم هنر هیچ‌چیز فدای دیگری نمی‌شود و جای هنر دیگر را نمی‌گیرد و هرکدام جایگاه و ارزش خود رادارند، چراکه هنر آن‌قدر وسعت دارد که هر بخش آن می‌تواند تأثیرگذار باشد.

وی تجربه حضور در رادیو نمایش را وصف‌ناپذیر دانست و گفت: رادیو نمایش فرصت دوباره‌ای برای من است تا با مخاطبان همراه شوم و تجربه‌ای متفاوت در رادیو و کارنامه هنری‌ام ثبت کنم.یک کار دلی

امین زندگانی نیز درباره حضورش در رادیو گفت: زمانی که می‌توانستم در سیما باشم به رادیو آمدم و این برنامه برایم کار دلی است و امیدوارم مخاطبان با آن همراه شوند.

وی افزود: حال و هوای این برنامه را دوست دارم. برای من این برنامه مانند دوره خودشناسی است و هر آنچه اندوخته‌ام را در این برنامه با مخاطبان در میان خواهم گذاشت.

زندگانی که پیش‌ازاین تجربه بازی در نمایش رادیویی را داشته است، تصریح کرد: خوشحالم که بار دیگر به رادیو آمدم و امیدوارم در دوره مدیریت محسن سوهانی شاهد برنامه‌های نو و ایده‌های جدید در این رادیو باشیم.


دسترسی سریع