آیین های كهن ماه مبارك رمضان را از رادیو نمایش بشنوید

علاقمندان به آیین های كهن ماه مبارك رمضان می توانند هر روز شنونده برنامه رادیویی «آیینه اقوام» از رادیو نمایش باشند.

1396/03/06
|
12:32

به گزارش روابط عمومی اداره كل هنرهای نمایشی رادیو ، برنامه رادیویی «آیینه اقوام» آیین های كهن ماه مبارك رمضان را روایت می كند.
منابع اصلی این برنامه از آرشیو فرهنگ مردم رادیو استخراج شده كه تقریبا از سال 62 جمع‌آوری شده است و در حال حاضر گنجینه‌ای عظیم به شمار می‌رود. همچنین در نحوه نگارش زبان این برنامه سعی شده كلمات در عین سادگی از پختگی و هماهنگی كامل با شنوندگان برخوردار باشد.
این برنامه سفری است به دیار سرزمین كهن ایران كه راوی در پی آیین و مراسم ماه رمضان است. آیین‌هایی كه در باورها و فرهنگ و رسوم مردم ایران ریشه دارد و هنوز هم در مراسم پیشواز و بدرقه این ماه برگزار می‌شود.
راوی برنامه در پی یافتن آیین‌ها و مراسم ماه مبارك رمضان به شهرهای مختلف رفته و آنها را ثبت و ضبط می‌كنند و در واقع قصد بر این است تا آنچه كه در گذشته این آیین‌ها انجام می‌گرفتند برای نسل جدید به گونه‌ای یادآوری و به رمز و راز آن آگاه شوند و در انتخاب بازیگران سعی شده با توجه به آشنایی با زبان‌ها و گویش‌های مردم شهرهای مختلف انتخاب شوند تا این سیر و سفر برای شنوندگان باورپذیرتر شود.
در «آینه اقوام» هنرمندانی چون كرامت رودساز، معصومه عزیز محمدی، بهادر ابراهیمی، ماندانا اصلانی، ناهید مسلمی، كامیار محبی، مجتبی طباطبایی، شمسی صادقی، حسن تسعیری، مهدی نمینی مقدم، قربان نجفی، محمد یگانه، راضیه مومیوند، ماندانا محسنی و تعداد دیگری از بازیگران اداره كل هنرهای نمایشی رادیو به ایفای نقش پرداختند.
این برنامه به تهیه كنندگی ناهید گودرزی، تحقیق ناصر ملاییان و نویسندگی سهیلا خدادادی هر روز ساعت 7:15 از رادیو نمایش پخش می شود.

دسترسی سریع